Jaką domenę mam wybrać dla swojej strony, sklepu lub platformy z kursami? Jakie rozszerzenie będzie najlepsze? Co oznaczają konkretne rozszerzenia? Czego powinienem unikać, wymyślając nazwę swojej domeny? Gdzie zarejestrować domenę nie wydając miliona monet?

Jeśli zastanawiało Cię choć jedno z powyższych zagadnień, to zapraszam Cię do lektury tego wpisu! Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć.

Schemat adresu internetowego - protokół, domena, rozszerzenie - Ten od WordPressa

Czym jest protokół w adresie internetowym?

Protokół w adresie internetowym informuje nas o tym czy strona wykorzystuje szyfrowanie oraz, czy poświadcza za tę stronę Certyfication Authority, za pomocą certyfikatu SSL. W dużym uproszczeniu strony wykorzystujące szyfrowanie posiadają protokół https, natomiast strony bez certyfikatu to strony z przedrostkiem http.

Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa, to unikalny adres w sieci Internet, pod którym znajduje się Twoja strona www, ale także twoja poczta e-mail czy serwer FTP. Domena jest niepowtarzalna, a to znaczy, że „tenodwordpressa.pl” odnosi się tylko do konkretnych zasobów, przetrzymywanych na konkretnych serwerach.

Czym jest rozszerzenie domeny internetowej?

Rozszerzenie domeny, to nierozłączna część adresu internetowego. By znaleźć konkretne zasoby, musimy wpisać konkretną nazwę domeny z konkretnym rozszerzeniem. Samo rozszerzenie informuje o funkcji strony, regionie, w jakim powstała, czy nawet o tematyce.

Rodzaje rozszerzeń domen internetowych

 • krajowe – kierują informacje do osób z danego kraju np.: .pl – Polska, .ua – Ukraina, .si – Słowenia, .md – Mołdawia, czy .it – Włochy.
 • europejskie – .eu – są to domeny tylko dla podmiotów zarejestrowanych w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu czy Norwegii oraz osób fizycznych, będących obywatelami państw członkowskich UE.
 • globalne:
  • .com – nazwy komercyjne dla firm o charakterze międzynarodowym,
  • .edu – dla instytucji edukacyjnych,
  • .net – dostępna dla wszystkich, jednak domyślnie dla podmiotów powiązanych z siecią Internet,
  • .org – przede wszystkim dla organizacji nonprofit, instytucji i stowarzyszeń charytatywnych,
  • .gov – dla instytucji rządowych i politycznych, stosowane z rozszerzeniem krajowym.
 • regionalne – domeny odpowiadające konkretnym regionom w tym przypadku, w Polsce np.: .slask.pl, .waw.pl,
 • funkcjonalne – określają tematykę strony: .sklep.pl, .tech, .dev, .site, .online, .store.

Ciekawostka!

.io – domena przypisana jest do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, jednakże według Google oraz wielu internautów stała się domeną funkcjonalną, wykorzystywana jest przez startupy, rozwiązania z branży IT i nie tylko!

Jak dobrze wybrać domenę internetową i jej rozszerzenie?

Jak widzisz, masz wiele możliwości przy wyborze nazwy i rozszerzenia domeny. Która z nich będzie najlepsza? Musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów, są to:

 • łatwość w zapamiętaniu całego adresu – nazwa nie powinna być długa, powinna wskazywać na Twój brand lub kluczową usługę, lub kategorie usług, które świadczysz,
 • jeśli nie planujesz wielojęzycznego serwisu, to nie wybieraj domeny .com (zwykle jest droższa, niż krajowe .pl),
 • nie wybieraj nietypowych rozszerzeń, jeśli nie znasz ograniczeń z nimi związanych (np.: chińskie rozszerzenie krajowe posiada najdłuższą listę restrykcji dotyczącą tego, co może znaleźć się na stronie).
5 błędów wyboru domeny i rozszerzenia - Ten od WordPressa

Jakich błędów unikać wybierając domenę internetową?

 1. Nie wykorzystuj w nazwie domeny Polskich znaków diaktrycznych (ą,ę,ś,ć,ź,ó) – internauci nie są do tego przyzwyczajeni.
 2. nie wykorzystuj w nazwie myślników lub podkreśleń – utrudniają one zapamiętanie adresu.
 3. odkupując od kogoś domenę (często ludzie twierdzą, że posiada ona historię) zweryfikuj ją za pomocą narzędzi typu webarchive, whois lub chociażby wyszukiwarki Google (a najlepiej profesjonalnych narzędzi jak: ahrefs) czy faktycznie posiada jakąkolwiek historię (wzmianki czy linki prowadzące do danego adresu).
 4. nie wykorzystuj złożonych rozszerzeń – nietypowe, rozbudowane rozszerzenia mogą wzbudzać wątpliwości internautów np.: .com.pl.
 5. przed wyborem nazwy domeny zweryfikuj czy inne rozszerzenia nie są wykorzystywane przez inne firmy i czy nie zmyli to Twoich potencjalnych klientów / czytelników.

Weryfikacja dostępności różnych domen i nie tylko!

Tworząc nazwę dla swojego brandu, czy też szukając ciekawej nazwy domeny, możesz się zamęczyć, wpisując co raz to nowe zapytania, do wyszukiwarki w serwisie rejestrującym domeny. Dlatego, by umilić cały ten proces, powstało narzędzie namechecker!

Dzięki niemu zweryfikujesz dostępność najbardziej popularnych rozszerzeń domen (nie znajdziesz tam rozszerzenia krajowego .pl), ale także dostępność nazwy w najbardziej popularnych social mediach typu: twitter, facebook, instagram, ale też tych bardziej niszowych jak: behance czy dribbble.

Weryfikacja nazwy domeny i nazwy profili social mediów w namecheckr

Zakup i rejestracja domeny oraz certyfikatu SSL

Na rynku znajdziemy wiele firm, które umożliwiają rejestracje swojej domeny, jednakże jeśli przejrzysz różne oferty (nie tylko te z górnej części wyników wyszukiwania), to zauważysz, że ceny znacząco się różnią.

Za rejestracje i / lub przedłużenie domeny możesz zapłacić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych! Do najdroższych firm należą te, które pojawiają się właśnie najwyżej w Google i innych wyszukiwarkach.

Na co zwracać uwagę wybierając firmę, w której zarejestruje domenę?

 • cena odnowienia,
 • support,
 • opinie na niezależnych portalach czy grupach na Facebooku,
 • usługi dodatkowe.

Jeśli zależy Ci na kompleksowych usługach i chcesz ograniczyć technikalia do minimum, to pewnie wybierzesz gigantów dostępnych na rynku, bowiem konfiguracja większości elementów będzie prosta, a jeśli coś sprawi Ci trudność to support lub artykuły pomocy, na pewno pomogą.

Jeśli zastanawiasz się nad zleceniem stworzenia stron internetowej dla swojej firmy, to sprawdź jakich błędów powinieneś się wystrzegać!

Ten od WordPressa

Cena odnowienia domeny internetowej

Za odnowienie domeny na rynku polskim zapłacimy od 40 zł do nawet 150 zł za rok! Jeśli jednak zapomnisz o przedłużeniu domeny w terminie rejestracji, to ta kwota znacząco się zmienia!

W niektórych miejscach są to nieznaczne kwoty (bo tylko kilkadziesiąt groszy więcej), jednakże w najdroższym przypadku jest to, aż 150 zł więcej, czyli 300 zł!

Ja do rejestracji domen polecam ovh.com, zarejestrujesz tam domenę nawet za kilkanaście złotych, a odnowienie jej kosztuje z reguły powyżej 40 zł.

Jak wybrać najlepszą domenę?

Podsumowując – wybierając domenę warto mieć na względzie kilka kwestii. Oto kilka informacji o tym jak wybrać dobrą domenę.

 • Krótka i prosta: Domena powinna być krótka, prosta do zrozumienia i łatwa do zapamiętania. Im krótsza i prostsza, tym łatwiej będzie dla klientów znaleźć Twoją stronę.
 • Odpowiednie słowa kluczowe: Jeśli to możliwe, użyj słów kluczowych związanych z Twoją branżą lub produktami w nazwie domeny.
 • Bez specjalnych znaków: Unikaj użycia myślników lub liczb w nazwie domeny, ponieważ mogą one prowadzić do pomyłek.
 • .com: Jeżeli to możliwe, wybierz rozszerzenie .com. Jest ono najbardziej powszechnie rozpoznawane i najłatwiejsze do zapamiętania.
 • Unikalność: Upewnij się, że Twoja domena jest unikalna i nie jest zbyt podobna do innych popularnych stron internetowych.
 • Brak ograniczeń prawnych: Sprawdź, czy wybrana domena nie jest chroniona prawnie lub zarejestrowana przez inną firmę.
 • Czytelność: Upewnij się, że domena jest łatwa do czytania i interpretacji. Unikaj domen, które mogą prowadzić do nieporozumień, np. gdzie różne interpretacje są możliwe w zależności od grupowania słów.
 • Znaczenie: Domena powinna mieć sens dla Twojej firmy i odzwierciedlać jej tożsamość lub ofertę.
 • Dostępność w mediach społecznościowych: Sprawdź, czy ta sama nazwa jest dostępna na różnych platformach mediów społecznościowych. To może pomóc w tworzeniu spójnej marki.
 • Geolokalizacja: Jeśli Twoja firma działa lokalnie, rozważ dodanie do domeny nazwy miasta lub regionu.
 • Branżowe rozszerzenia: Rozszerzenia takie jak .tech, .design, .law mogą być użyteczne, jeśli .com nie jest dostępne i dobrze pasują do charakteru Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *