Konserwacja strony www na WordPress
WordPress jest świetną platformą do tworzenia stron. Aby zagwarantować bezpieczeństwo witrynom postawionym na tym CMS (ang. Content Management System), potrzebna jest natomiast regularna konserwacja WP. Sprawdź, czym jest konserwacja strony internetowej na tym systemie zarządzania treścią. Dowiedz się też, dlaczego jest tak ważna oraz o czym absolutnie trzeba pamiętać.
Czym jest konserwacja strony WordPress?
Konserwacja strony internetowej to praktyka niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa witryny. Obejmuje ona regularne analizy „stanu zdrowia” strony. Ponadto ważne są aktualizacje i zapewnienie bezpieczeństwa. To proces, który sprawia, że budujesz firmie solidny wizerunek. Niezawodna witryna firmowa odzwierciedla bowiem sposób funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Dlaczego konserwacja strony WordPress jest konieczna?
Najsłabszym ogniwem strony WordPress jest jej nieświadomy właściciel. Do zawirusowania lub włamania może dojść przez luki bezpieczeństwa w rozszerzeniach bądź też motywach. Ryzyko zwiększa się bowiem wtedy, gdy nie są one regularnie aktualizowane.
Starsze wersje oprogramowania są często narażone na ataki hakerów. Z kolei aktualizacje eliminują te ryzyka. Ponadto nowe wersje oprogramowania, motywów oraz wtyczek często poprawiają wydajność stron. Witryna, która szybciej się ładuje, jest natomiast bardziej przyjazna użytkownikom.
Oprócz aktualizacji konserwacja to również testowanie poprawności działania witryn i testowanie backupów. Realizacja tego procesu pozwala spać spokojnie właścicielom firm. Bez obaw o przerwy w działaniu strony, problemy w jej obsłudze oraz wizerunek marki.

Regularne działania w ramach konserwacji strony WordPress — bezpieczeństwo witryny
Regularne działania w ramach konserwacji strony WordPress to, jak wspomniałem, aktualizacje. Przed każdą z nich trzeba wykonać backup — kopię zapasową. W przypadku, gdyby strona przestała działać prawidłowo po aktualizacji, można szybko przywrócić ją do poprzedniego stanu. Kopia zapasowa jest potrzebna zarówno przed aktualizacją motywu, jak i całego systemu zarządzania treścią lub wtyczek.
Sprawdzaj też regularnie, czy witryna działa na podstawie najnowszej — stabilnej wersji PHP. Utrzymywanie starych wersji zarówno PHP, jak i MySQL generuje nierzadko dodatkowe koszty.

Ponadto śledź informacje o podatności wtyczek i motywów na ataki. Bycie na bieżąco gwarantują narzędzia, takie jak:
- Webly Letter czyli newsletter o WordPress
- iThemes Security oraz
- WP Scan.
Dają one możliwość regularnego skanowania strony pod kątem złośliwego oprogramowania.

Monitoruj także downtime witryny, czyli przerwy w jej działaniu. Monitorowanie to jest możliwe z wykorzystaniem na przykład Pulsetic lub UptimeRobot.
Nawet względnie krótki brak dostępu do strony może odbić się na jej pozycjach w Google. Poza tym ma też wpływ na wizerunek marki.
Rekomenduję również przeglądanie logów serwera. Wyszukiwanie podejrzanych aktywności — na przykład ciągłego otwierania strony logowania może wskazywać, że witryna stała się obiektem ataków.
Konserwacja WP — o czym trzeba pamiętać?
Jeżeli decydujesz się na konserwację strony internetowej na WP, sprawdź, czy:
- loginy i hasła administratorów są bezpieczne (powinny mieć minimum 10 znaków, znaki specjalne, wielkie oraz duże litery i cyfry),
- inni administratorzy znają dobre praktyki bezpieczeństwa,
- hasła są regularnie zmieniane,
- administratorzy korzystają z weryfikacji dwuetapowej (2FA),
- zostały zablokowane archiwa autorów (a jeśli nie, to czy strona autora zawiera jego login, gdyż nie powinna),
- Twoja witryna została zabezpieczona przed atakami (chodzi o obecność firewall, konfigurację cloudflare, a także działający mod security),
- dostęp do API (xmlrpc) jest zablokowany (jeśli z niego nie korzystasz, zablokuj go),
- zostały ukryte wrażliwe metadane o CMS oraz jego wersji — w sekcji head,
- bezpośredni dostęp do folderów wp-content/upload został zablokowany,
- dostęp do FTP jest ograniczony do konkretnego IP,
- wyłączono dostęp zdalny do bazy danych,
- wyłączono edycję plików motywów / wtyczek z poziomu kokpitu WordPress,
- skonfigurowano automatyczne tworzenie kopii zapasowych,
- Twoja strona logowania do panelu administratora jest zablokowana przez htpasswd (plik htpasswd wykorzystuje się do ochrony pliku, folderu lub całej witryny internetowej hasłem za pomocą uwierzytelniania HTTP),
Zobacz także rekomendowane przeze mnie praktyki stosowane w trakcie konserwacji strony WordPress.
Rekomendowane praktyki przy konserwacji strony WordPress — tryb konserwacji, staging, baza danych
W trakcie wprowadzania zmian na stronie WordPress rekomenduję włączenie trybu konserwacji WP. Jest to możliwe na przykład dzięki rozszerzeniu Mainteance. Za sprawą tej wtyczki odwiedzający witrynę nie zobaczą jej w momencie, gdy wprowadzasz zmiany. Taka sytuacja mogłaby odbić się negatywnie na wizerunku działalności.
Testowanie aktualizacji dobrze wykonywać na środowisku staging. Serwer staging dokładnie odzwierciedla środowisko produkcyjne. Jest jednak od niego oddzielony. Umożliwia testowanie aplikacji w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Natomiast bez ryzyka wpływu na działające systemy produkcyjne.
Warto również regularnie czyścić bazę danych. Pozytywnie wpływa to na wydajność całej strony. A co za tym idzie zadowolenie Twoich klientów.
Jakie korzyści daje regularna konserwacja WP — strony WordPress?
Jakie korzyści przynosi regularna konserwacja strony WordPress? Bezpieczeństwo, wydajność, zapobieganie potencjalnym problemom oraz spokój ducha właściciela witryny. Stosując się do powyższych wskazówek, masz pewność, że witryna będzie działać niezawodnie i bezpiecznie.