Motyw potomny w WordPressie to motyw podrzędny, który dziedziczy wszystkie funkcjonalności, cechy i styl ze swojego motywu nadrzędnego.

Motywy potomne są bezpiecznym sposobem na modyfikację motywu WordPress bez faktycznego wprowadzania zmian w plikach motywu nadrzędnego.

Kiedy motyw rodzica zostanie zaktualizowany, zmiany wprowadzone w motywie dziecka są zachowane i zastosowane również na zaktualizowanej wersji. Dlatego motywy potomne są najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem wprowadzania zmian w istniejącym motywie komercyjnym.

Zamiast modyfikować pliki motywu bezpośrednio, możesz po prostu zastąpić je szablonami w motywie potomnym.

Jak stworzyć motyw potomny na WordPress?

Aby stworzyć motyw potomny, musisz stworzyć folder w katalogu themes dla swojego nowego motywu. Folder powinien składać się z nazwy folderu motywu nardrzędnego oraz dopisku „-child”. W tym folderze jedynym potrzebnym plikiem jest style.css.

W nagłówku pliku style.css możesz określić motyw nadrzędny, dodając linię szablonu do kodu komentarza, w którym zapisana jest nazwa motywu.

/*
 Theme Name:  Ten od WordPressa Child
 Theme URI:  http://tenodwordpressa.pl
 Description: Motyw potomny - TOWP Theme
 Author:    Daniel Jeziorski
 Author URI:  https://danieljeziorski.pl
 Template:   tenodwordpressa
 Version:   1.0.0
 License:   GNU General Public License v2 or later
 License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/

Informacje wymagane:

 • Theme name – Nazwa motywu – musi być unikalna dla twojego motywu
 • Template – nazwa katalogu motywu nadrzędnego. W naszym przykładzie motywem nadrzędnym jest motyw tenodwordpressa, więc Template będzie miał nazwę tenodwordpressa. Możesz pracować z innym motywem, więc dostosuj ten zapis odpowiednio.

Ponieważ ten arkusz stylów jest dołączony do arkuszu stylów rodzica, zastąpi on wszelkie style w pliku style.css motywu nadrzędnego.

Aby zastosować modyfikacje, motyw dziecka musi być aktywowany. Motyw rodzica nadal będzie zawierał wszelkie funkcjonalności, które nie zostały nadpisane przez motyw dziecka.

Do czego wykorzystujemy motyw potomny WordPress?

 • modyfikacje są przenośne i możliwe do powielenia
 • pozwalają na aktualizację motywów nadrzędnych bez usuwania modyfikacji
 • oszczędzają czas na rozwój, ponieważ nie tworzysz koła na nowo

Niestety musisz pamiętać o tym, że w przypadku motywu potomnego nie możesz utworzyć nowego pliku functioncs.php, gdyż nie zostanie on nadpisany i nie będzie wczytywany przez silnik WordPressa.

Więcej informacji znajdziesz w oficjalnych źródłach:
https://developer.wordpress.org/themes/advanced-topics/child-themes/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *