Czym są i jak znaleźć „broken links” na swojej stronie?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się kliknąć na link na swojej stronie internetowej, tylko po to, aby zobaczyć frustrujący komunikat o błędzie 404? Jeśli tak, to prawdopodobnie spotkałeś się z tzw. broken links czyli uszkodzonymi linkami. Te małe, ale drażniące problemy mogą mieć znaczny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania, a także na ogólne doświadczenie użytkownika. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są broken links, jakie mogą mieć konsekwencje dla Twojej strony internetowej i jak je znaleźć.

Podpowiemy również, jakie narzędzia mogą Ci pomóc w wykrywaniu tych problematycznych linków, a także jak je naprawić, aby poprawić SEO Twojej strony. Zastanowimy się nad przyczynami powstawania broken links i jak zapobiegać ich pojawianiu się na Twojej stronie, stosując najlepsze praktyki. Na koniec, przedstawimy case study, które pokaże, jak poprawa pozycji strony jest możliwa po usunięciu broken links.

Celem tego artykułu jest nie tylko zrozumienie, jak broken links wpływają na Twoją stronę, ale przede wszystkim jak skutecznie zarządzać nimi, aby Twoja strona internetowa była jak najbardziej optymalna i przyjazna dla użytkowników. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym specjalistą SEO, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z optymalizacją strony, ten artykuł dostarczy Ci praktycznych wskazówek i rozwiązań.

Znaczenie i wpływ broken links na pozycjonowanie strony

W kontekście SEO, broken links mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony. Są to linki, które prowadzą do stron, które nie istnieją lub są niedostępne.

Dołącz do mojego mini kursu mailowego z poradami dotyczącymi pozycjonowania lokalnego dla małych firm i właścicieli wizytówek Google Moja Firma. W pierwszym mailu otrzymasz checklistę optymalizacji wizytówki Google!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

W efekcie, mogą one wpływać na doświadczenie użytkownika, co z kolei może wpłynąć na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, mogą obniżyć ranking strony, jeśli zauważą, że zawiera ona wiele broken links.

W przypadku, gdy strona zawiera broken links, istnieje kilka sposobów na ich znalezienie i naprawienie. Można na przykład skorzystać z narzędzi do sprawdzania linków, które automatycznie przeszukują stronę w poszukiwaniu linków, które nie działają. Naprawienie broken links może znacznie poprawić doświadczenie użytkownika i pomóc w poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też: Naprawa błędu 403 na WordPress

Narzędzia do wykrywania broken links na Twojej stronie

Posiadanie broken links na stronie internetowej może negatywnie wpłynąć na jej pozycjonowanie, a także na doświadczenia użytkowników. Wykrywanie i naprawianie tych linków jest zatem kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości strony. Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w tym zadaniu. Niektóre z nich to:

  • Google Search Console: To bezpłatne narzędzie od Google pozwala na monitorowanie i rozwiązywanie problemów związanych z SEO na Twojej stronie, w tym wykrywanie broken links.
  • Screaming Frog: Jest to popularne narzędzie do audytu SEO, które skanuje stronę pod kątem problemów, takich jak broken links.
  • Ahrefs: Ta płatna platforma SEO oferuje funkcję wykrywania broken links, a także wiele innych funkcji związanych z SEO.

Wybór narzędzia zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoją stronę pod kątem broken links, aby zapewnić jej optymalne funkcjonowanie i wysokie pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Podczas korzystania z tych narzędzi, pamiętaj, że nie wszystkie broken links są takie same. Niektóre mogą być spowodowane tymczasowymi problemami z serwerem, podczas gdy inne mogą wynikać z trwałych zmian na stronie. Zrozumienie przyczyny broken links pomoże Ci podjąć odpowiednie działania w celu ich naprawy.

Zobacz: Napraw błędu 404 na WordPress

Jak naprawić broken links i poprawić SEO strony?

Zidentyfikowanie i naprawienie broken links jest kluczowym elementem optymalizacji SEO. Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w tym procesie, takich jak Google Search Console, Screaming Frog SEO Spider czy Ahrefs. Po zidentyfikowaniu broken links, następnym krokiem jest ich naprawienie. Można to zrobić poprzez przekierowanie do istniejącej strony lub utworzenie nowej strony, jeśli jest to konieczne.

Tworzenie listy kontrolnej może być bardzo pomocne w procesie naprawy broken links. Lista kontrolna powinna obejmować takie elementy jak: identyfikacja broken links, decyzja o tym, czy link powinien być naprawiony czy usunięty, przekierowanie linku do istniejącej strony lub utworzenie nowej strony, sprawdzenie, czy link działa poprawnie po naprawie.

Poprawa SEO strony nie kończy się na naprawie broken links. Ważne jest również monitorowanie strony w celu identyfikacji nowych broken links, które mogą pojawić się w przyszłości. Regularne sprawdzanie i naprawianie broken links jest kluczowe dla utrzymania wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też: Kurs obsługi WordPress

Przyczyny powstawania broken links na stronie internetowej

Przyczyn powstawania broken links jest wiele, ale najczęściej wynikają one z błędów podczas tworzenia strony internetowej. Zmiana adresu URL strony, na którą prowadzi link, jest jednym z najczęstszych powodów. Jeżeli strona, do której prowadzi link, zostanie przeniesiona na inny adres URL, link staje się nieaktualny i prowadzi do błędu 404.

Porównując to z innymi przyczynami, takimi jak usunięcie strony internetowej lub zmiana domeny, zmiana adresu URL jest najczęstszym powodem.

W przypadku usunięcia strony internetowej, wszystkie linki prowadzące do niej stają się broken links.

Zmiana domeny również może prowadzić do powstania broken links, jeżeli stare linki nie zostaną przekierowane na nową domenę. Wszystkie te przyczyny są wynikiem błędów podczas tworzenia lub aktualizowania strony internetowej i mogą negatywnie wpływać na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Sprawdź też: Surfer SEO do analizy strony www

Zapobieganie pojawianiu się broken links – najlepsze praktyki

Stosowanie pewnych strategii może znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się broken links na Twojej stronie.

  1. Regularne sprawdzanie linków – istnieją narzędzia, które automatycznie skanują Twoją stronę w poszukiwaniu linków, które nie działają. Używanie takiego narzędzia może znacznie ułatwić proces identyfikacji i naprawy broken links.
  2. Unikanie usuwania stron – jeśli musisz usunąć stronę, upewnij się, że wszystkie linki do niej są odpowiednio przekierowane.
  3. Używanie trwałych linków – linki, które zmieniają się z czasem, są dużo bardziej narażone na to, że staną się broken links.

Pamiętaj, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego regularne stosowanie tych praktyk może znacznie poprawić jakość Twojej strony.

Często Zadawane Pytania

Broken links mogą negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika na Twojej stronie, ponieważ prowadzą do stron, które nie istnieją lub nie są już dostępne. Może to zniechęcić użytkowników do dalszego korzystania z Twojej strony.

Tak, istnieją różne metody na unikanie broken links. Możesz na przykład regularnie sprawdzać swoją stronę za pomocą narzędzi do wykrywania broken links, utrzymywać aktualizacje swojej strony i unikać usuwania stron bez przekierowania.

Tak, broken links mogą negatywnie wpłynąć na ranking Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę jakość linków na Twojej stronie podczas oceny jej wartości dla użytkowników.

Zaleca się regularne sprawdzanie swojej strony pod kątem broken links. Częstotliwość zależy od wielkości i dynamiki Twojej strony, ale dobrą praktyką jest sprawdzanie co najmniej raz na miesiąc.

Wiele broken links można naprawić samodzielnie, na przykład poprzez aktualizację linku lub ustawienie przekierowania. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy problem jest skomplikowany lub dotyczy dużej liczby linków, pomoc specjalisty SEO może być niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *