Jak structured data może poprawić SEO Twojej strony

Strukturalne dane są kluczowe dla poprawy sposobu, w jaki wyszukiwarki rozumieją Twoją stronę internetową. Zwiększają SEO, czyniąc Twoje treści bardziej widocznymi i atrakcyjnymi w wynikach wyszukiwania, co prowadzi do wyższych wskaźników klikalności. W tym przewodniku dowiesz się, czym są dane strukturalne, jakie korzyści przynoszą dla SEO oraz jak je zaimplementować na swojej stronie.

Najważniejsze Informacje

 • Dane strukturalne pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst i specyfikę treści na stronie internetowej, co może poprawić widoczność i ranking strony w wynikach wyszukiwania.
 • Wprowadzenie znaczników Schema.org pozwala na lepsze kategoryzowanie i prezentowanie treści w formie rich snippets, co zwiększa współczynnik klikalności (CTR) i atrakcyjność wyników wyszukiwania.
 • Różne formaty danych strukturalnych, takie jak mikrodane, RDFa i JSON-LD, mają swoje specyficzne zalety; wybór odpowiedniego formatu zależy od typu zawartości i potrzeb strony internetowej.

Wprowadzenie

Dane strukturalne, zwane również danymi uporządkowanymi, to precyzyjnie sformatowane informacje umieszczone w kodzie HTML strony, które ułatwiają wyszukiwarkom zrozumienie kontekstu i specyfiki zawartości. Wprowadzenie tych danych na swojej stronie internetowej pozwala na lepsze zrozumienie treści przez roboty wyszukiwarek, co z kolei przekłada się na lepsze dopasowanie do zapytań użytkowników. Na stronie dane strukturalne są kluczowe dla optymalizacji SEO.

Znaczniki Schema.org, będące częścią struktury mikrodanych, odgrywają kluczową rolę w umożliwieniu wyszukiwarkom lepszego zrozumienia treści strony. Schema.org to zbiór mikrodanych dodawanych do kodu HTML strony, który powstał w celu stworzenia ujednoliconych danych strukturalnych w różnych wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo.

Czym są dane strukturalne?

Dane strukturalne to mikrodane dodane do witryny internetowej, które pomagają robotom wyszukiwarek w rozumieniu treści i umożliwiają wyświetlanie fragmentów rozszerzonych w wynikach wyszukiwania. Te dane dodają kontekst do treści witryny, używając znormalizowanego słownictwa z Schema.org.

Dane strukturalne mogą pośrednio poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarkach, zwiększając współczynniki klikalności dzięki zastosowaniu rich snippets, co jest szczególnie ważne w kontekście aktualizacji algorytmów Google. Dane strukturalne kategoryzują treści na stronie, co pomaga robotom wyszukiwarek lepiej rozumieć ich sens i kontekst.

Dlaczego warto wdrożyć dane strukturalne na swojej stronie?

Wdrożenie danych strukturalnych na swojej stronie internetowej przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, dane strukturalne pomagają w zwiększaniu współczynnika klikalności (CTR) w wynikach wyszukiwania. Rich snippets, takie jak gwiazdki ocen czy ceny produktów, przyciągają uwagę użytkowników i mogą zwiększać CTR.

Poza tym, formaty danych strukturalnych pomagają wyszukiwarkom interpretować zawartość strony internetowej, co może poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Dane strukturalne pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst strony i poprawiają jej klasyfikowanie. Google może wyświetlać mikrodane jako rich snippets w wynikach wyszukiwania, co poprawia atrakcyjność opisu strony.

Rodzaje danych strukturalnych

Dane strukturalne są różnorodne i można je dostosować do różnych typów treści na stronie internetowej. Istnieje wiele różnych rodzajów danych strukturalnych, takich jak dane Product do szczegółowego opisywania informacji o produktach, w tym cen, dostępności czy ocen użytkowników.

Dane Recipe są wyjątkowo ważne dla serwisów kulinarnych, ponieważ umożliwiają wyszukiwarkom rozpoznawanie i szczegółowe indeksowanie przepisów. Inne popularne typy danych strukturalnych to Breadcrumbs, które ułatwiają wyszukiwarkom zrozumienie hierarchii i struktury strony, poprawiając jej indeksowanie.

Article

Dane strukturalne Article pozwalają wyszukiwarkom na dogłębne zrozumienie i klasyfikację artykułów, opisując szczegóły jak tytuł, autor i data publikacji. Wprowadzenie tych danych na swoją stronę internetową może pomóc w lepszym zrozumieniu treści przez roboty wyszukiwarek, co z kolei przekłada się na lepsze dopasowanie do zapytań użytkowników.

Dane strukturalne Article pomagają Google lepiej zrozumieć stronę internetową i wyświetlić tekst tytułu, obrazy oraz datę związaną z artykułem w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie tych danych na swoją stronę internetową może zatem zwiększyć współczynnik klikalności i poprawić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

FAQ Page

Dane strukturalne FAQ Page umożliwiają efektywne prezentowanie często zadawanych pytań oraz odpowiedzi w wynikach wyszukiwania. FAQPage schema pomaga wyszukiwarkom rozpoznawać strukturę pytań i odpowiedzi na stronie.

Ważne jest jednak, żeby dane strukturalne FAQ zawierały listę pytań i odpowiedzi, przy czym każde pytanie powinno mieć jedną akceptowaną odpowiedź. Strony FAQ powinny korzystać z typu ‘FAQPage’ schema, aby pojawiać się jako rich results w wyszukiwarkach.

Local Business

Dane strukturalne Local Business to szczegółowe informacje o lokalnych firmach, takie jak:

 • adres
 • godziny otwarcia
 • numer telefonu
 • opinie klientów

Strategia SEO opiera się na optymalizacji treści strony internetowej, aby uzyskać lepsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, które są umieszczane w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie tych danych na swoją stronę internetową może pomóc w lepszym zrozumieniu treści przez roboty wyszukiwarek, co z kolei przekłada się na lepsze dopasowanie do zapytań użytkowników.

Incorporating structured data for local businesses helps highlight important details like contact information and business hours. Dane strukturalne Local Business mogą zawierać konkretne właściwości, takie jak nazwa, adres i godziny otwarcia, co poprawia widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Jakie formaty danych strukturalnych można zastosować?

Dane strukturalne mogą być zapisane w różnych formatach, takich jak:

 • mikroformaty
 • RDFa
 • JSON-LD
 • mikrodane z schema.org

Wybór formatów danych strukturalnych zależy od potrzeb strony www i rodzaju treści, które są na niej prezentowane.

Microdata, RDFa, and JSON-LD to wszystko formaty danych strukturalnych używane do opisu treści na stronach www. Każdy z tych formatów ma swoje własne zalety i wady, dlatego warto rozważyć, który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej strony.

Mikrodane

Mikrodane korzystają ze słownika schema.org, który zawiera ujednolicone schematy danych. Są bezpośrednio osadzone w kodzie HTML strony, aby dostarczyć dane czytelne dla maszyn.

W strukturze HTML mikrodane są umieszczane jako ściśle określone znaczniki kodu. Znaczniki mikrodanych w HTML mogą być dodawane zarówno w treści, jak i w nagłówku witryny. Przykładem mikrodanych w HTML jest użycie atrybutu itemscope i itemprop do opisania produktu na stronie.

RDFa

Format RDFa jest podobny do mikroformatów. Jednakże używa innej składni, która została stworzona przez WC3. To sprawia, że jest to format, który może być nieco trudniejszy do zrozumienia dla osób, które nie są zaznajomione z tym językiem kodowania.

JSON-LD

JSON-LD, czyli JavaScript Object Notation for Linked Data, to metoda kodowania Linked Data za pomocą JSON. Dane JSON-LD umieszczane są w kodzie strony jako zapis JavaScript w tagu script.

JSON-LD można dodać do strony bezpośrednio w kodzie lub za pomocą wtyczek do CMS. Jest to jeden z najpopularniejszych formatów wdrożenia danych strukturalnych, który można umieścić w sekcji <head> lub <body> na stronie.

Jak wdrożyć dane strukturalne na swojej stronie?

Wdrożenie danych strukturalnych na swojej stronie internetowej wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Przede wszystkim, warto wiedzieć, które dane zaimplementować i na jakich stronach je umieścić.

Dane strukturalne można wdrożyć poprzez umieszczenie znaczników z zestawienia Schema.org oraz danych w kodzie HTML strony. JSON-LD jest jednym z popularniejszych formatów wdrożenia danych strukturalnych, który można umieścić w sekcji <head> lub <body> na stronie. Specjaliści zazwyczaj wdrażają dane strukturalne ręcznie poprzez edycję kodu HTML, ale można także użyć wtyczek w różnych narzędziach CMS.

W wordpressie możesz skorzystać z Rank Math lub SeoPress PRO do wdrażania znaczników schema.

Narzędzia do testowania danych strukturalnych

Google udostępnia narzędzie do testowania danych strukturalnych: Structured Data Testing Tool. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie poprawności implementacji danych strukturalnych na stronie internetowej.

Aby sprawdzić poprawność implementacji Schema.org, można wpisać adres URL lub wkleić fragment kodu HTML w narzędziu od Google Structured Data Testing Tool. Google’s Rich Results Test umożliwia zobaczenie, które wyniki rozszerzone mogą być generowane przez dane strukturalne na Twojej stronie.

Najczęstsze błędy przy wdrażaniu danych strukturalnych

Wdrożenie danych strukturalnych na swojej stronie internetowej może być skomplikowane i czasami mogą wystąpić błędy. Typ SearchAction powinien być wdrożony wyłącznie na stronie głównej, a nie w całej witrynie.

Typ LocalBusiness powinien być używany tylko dla lokalnych firm lub konkretnych oddziałów, nie dla przedsiębiorstw działających na większym obszarze. W przypadku typu Product często występują problemy z właściwością aggregateRating, szczególnie dla nowych lub niszowych produktów.

Czy dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie?

Dane strukturalne ułatwiają robotom wyszukiwarek zrozumienie zawartości strony, co poprawia jakość indeksacji i zwiększa szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednak obecność danych strukturalnych nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki pozycjonowania.

Obecność danych strukturalnych może znacząco zwiększyć wskaźnik klikalności (CTR). Optymalizacja takich danych może przyczynić się do lepszych wyników w wyszukiwarce. 30%. Można sprawdzić reakcję użytkowników na dane rozszerzone poprzez ich wdrożenie i sprawdzenie w Google Search Console, aby zauważyć wzrost współczynnika CTR.

Podsumowanie

Dane strukturalne to potężne narzędzie, które może pomóc w zwiększeniu widoczności Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dzięki danym strukturalnym, roboty wyszukiwarek mogą lepiej zrozumieć treść Twojej strony i lepiej dopasować ją do zapytań użytkowników.

Chociaż wdrożenie danych strukturalnych może wydawać się skomplikowane, korzyści, które przynosi, są tego warte. Pamiętaj, że dostępne są narzędzia, które mogą pomóc Ci sprawdzić poprawność implementacji i naprawić ewentualne błędy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga, sklep internetowy czy stronę lokalnej firmy, dane strukturalne mogą pomóc Ci osiągnąć lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Najczęściej Zadawane Pytania

Tak, mimo że dane strukturalne same w sobie nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, mogą poprawić jakość indeksacji i zwiększyć CTR, co w rezultacie może wpłynąć na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Najczęstszymi błędami przy wdrażaniu danych strukturalnych są niewłaściwe użycie typów danych oraz błędne formatowanie atrybutów, na przykład, wdrożenie typu SearchAction na całej witrynie zamiast wyłącznie na stronie głównej.

Możesz skorzystać z narzędzi do testowania danych strukturalnych, takich jak Google Structured Data Testing Tool, aby sprawdzić poprawność implementacji na swojej stronie. Powodzenia!

Tak, dane strukturalne mogą być używane na blogach, na przykład do pomocy wyszukiwarkom w zrozumieniu i klasyfikowaniu artykułów. Możesz wykorzystać np. dane strukturalne Article.

Możesz użyć różnych formatów danych strukturalnych, takich jak mikroformaty, RDFa, JSON-LD oraz mikrodane z schema.org. Wybór zależy od potrzeb Twojej strony i rodzaju treści, które chcesz prezentować.