Jaki hosting wybrać dla WordPressa?
Hosting ma bardzo duże znaczenie dla działania strony. Usługa ta wpływa między innymi na szybkość ładowania oraz bezpieczeństwo witryny. Jaki hosting wybrać, aby zapewnić stronie najlepsze warunki? Poniżej znajdują się wskazówki na temat wyboru hostingu dla systemu zarządzania treścią WordPress.
Dlaczego ważne jest, jaki hosting pod WordPress wybierzesz?
Hosting o wysokiej wydajności pozwala na szybkie działanie strony. To czynnik istotny dla satysfakcji Twoich klientów oraz wizerunku marki. Hosting pod WordPress musi być też stabilny. Dzięki temu strona będzie działać 24/7. Bez względu na duży ruch i wynikające z niego obciążenia.
Kwestia tego, jaki hosting pod WordPressa wybierzesz, ma znaczenie także ze względu na SEO (ang. Search Engine Optimization). Czas ładowania strony bezpośrednio wpływa na User Experience — doświadczenie użytkownika. Ten z kolei aspekt decyduje o statystykach witryny, które są dla Google informacją o jej jakości.
Ważne jest, jaki hosting pod WordPress wybierzesz także ze względu na bezpieczeństwo danych. Wielu usługodawców oferuje tworzenie kopii zapasowych oraz ochronę przed niektórymi rodzajami cyberataków.
Jaki hosting wybrać — podstawowe funkcje hostingu
Hosting musi spełniać wymagania techniczne oraz być kompatybilny z PHP i MySQL. PHP to język skryptowy wykorzystywany do tworzenia aplikacji internetowych. MySQL natomiast jest potężnym serwerem baz danych.
Wymagania techniczne hostingu
Serwer powinien oferować wystarczającą moc obliczeniową do obsługi procesów WordPress. Szczególnie jeśli strona korzysta z licznych wtyczek lub obsługuje duży ruch. Absolutną podstawą jest serwer, który oferuje przynajmniej 1 Ghz lub 1 rdzeń. Im wyższe parametry procesora, tym lepiej.
Pamięć RAM bierze udział w każdej operacji użytkownika, która jest podejmowana na stronie. Wyświetlanie zakładek, ładowanie grafik, korzystanie z formularzy wymaga zaangażowania pamięci operacyjnej. Zadbaj więc o to, aby pamięć RAM wynosiła przynajmniej 1 GB.
W kwestii dysku zwróć uwagę na typ nośnika. Istotne są pojęcia SSD, SSD NVMe oraz HDD. SSD jest bardzo wydajny i przyczyni się do szybkiego ładowania strony. W dyskach SSD NVMe prędkość działania jest jeszcze wyższa. Natomiast skrót HDD odnosi się do standardowych dysków talerzowych. Ten ostatni wariant jest już nieco archaiczny. Oczywiście istotna jest też pojemność, która powinna być dostosowana do wielkości Twojej witryny.
Kompatybilność z WordPress
Wersja PHP zawsze powinna być najnowsza. Miej to na względzie, analizując oferty firm hostingowych. Istotny jest również wysoki limit procesów. Jeżeli hosting oferuje limit na poziomie mniejszym niż 10, negatywnie odbije się to na szybkości ładowania strony. Parametr ten decyduje o szybkości działania portalu w czasie, gdy jest na nim większa liczba użytkowników. Im wyższy limit, tym więcej odwiedzających będzie w stanie szybko korzystać z witryny.
Instalator jednym kliknięciem
Możliwość zainstalowania WordPressa jednym kliknięciem to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie są doświadczone w tworzeniu stron internetowych. Dlatego warto zwrócić uwagę na tę funkcjonalność przy wyborze hostingu. Warto również upewnić się, że hosting oferuje wsparcie dla WordPressa oraz ma odpowiednie narzędzia do zarządzania nim.
WAF (ang. Web Application Firewall) dla WordPressa — jak działa?
WAF to transparentny system ochrony aplikacji webowych — stron internetowych. Dzięki temu modelowi możliwa jest automatyczna kontrola treści wchodzących do aplikacji. Automatyczna to znaczy bez ingerencji użytkownika. System ochrony WAF opiera swoją pracę na czarnej oraz białej liście aplikacji.
- Czarna lista (blacklist) daje możliwość tworzenia indeksu elementów, które mają być przez serwer identyfikowane jako niebezpieczne. Niebezpieczne, czyli takie, które podlegają blokadzie.
- Biała lista (whitelist) z kolei pozwala na utworzenie indeksu treści akceptowanych przez serwer, które będą udostępnione — na przykład na stronie www.
WAF jest więc zaporą filtrującą ruch przychodzący/wychodzący HTTP/HTTPS. Ma ona za zadanie blokowanie niebezpiecznych żądań oraz prób ataków na aplikacje internetowe.
Dlaczego warto wybrać hosting z wdrożonym WAF?
WordPress ze względu na swoją otwartość oraz dostępność w sieci jest podatny na różne ataki. Wybierając hosting z WAF, masz pewność zachowania ciągłości działania aplikacji końcowych. Każda godzina przestoju na Twojej witrynie może przecież sporo kosztować. Stosowanie WAF zmniejsza też ryzyko kompromitacji systemów bezpieczeństwa. Dzięki temu nie wyciekną wrażliwe dane osobowe, finansowe, medyczne itd. Chroni to zarówno Twoich klientów, jak i Ciebie. Warto wdrożyć WAF także ze względu na to, że nie powoduje on utraty wydajności aplikacji webowej.
Hosting i jego mechanizmy bezpieczeństwa
Jeżeli zastanawiasz się, jaki hosting pod WordPressa wybrać, nie możesz zapomnieć też o podstawowych mechanizmach ochrony, takich jak:
- certyfikat SSL,
- ochrona przed atakami DDoS,
- ochrona przed malware,
- ograniczona liczba logowań,
- regularne skanowanie plików.
Certyfikat SSL jest niezbędny do szyfrowania danych między serwerem a użytkownikami. Gwarantuje on, że informacje nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie.
Ataki typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service) mają na celu zablokowanie dostępu do strony. Wykorzystują one przeciążenie serwera. Ważne jest, aby hosting oferował mechanizmy filtracji ruchu.
Systemy antywirusowe, a także antymalware chronią serwer przed złośliwym oprogramowaniem. Regularne skanowanie plików i monitorowanie aktywności na serwerze pozwala na błyskawiczne usunięcie zagrożeń.
Dodatkowo ograniczona liczba logowań oraz regularne skanowanie plików zapewniają bezpieczeństwo danych użytkowników. To zabezpieczenie przed cyberatakami.
Backupy — tworzenie kopii plików, bazy danych i całej strony
Regularne tworzenie kopii zapasowych, czyli backupów może uratować nie tylko dane, ale też reputację firmy. Pełny backup dotyczy zarówno bazy danych, jak i plików strony. Wielu dostawców hostingu w cenie oferuje tę opcję.
Czym jest Redis i Memcached i jak wpływają na szybkość strony?
Redis oraz Memcached to dwa popularne systemy pamięci podręcznej. Znacząco wpływają one na działanie stron www. Wspomniane silniki pamięci podręcznej (ang. cache) przyspieszają czas, jaki bazy danych potrzebują na przesłanie odpowiedzi na żądanie. Dzięki cachowaniu danych wiele operacji nie musi być wykonywanych na dysku twardym serwera. Są one przetwarzane w pamięci operacyjnej.
Redis oraz Memcached trzeba włączyć zarówno w hostingu, jak i w systemie zarządzania treścią (WordPressie)
Wybór hostingu pod WP — dodatkowe funkcje warte uwagi
Dostępność wsparcia technicznego przez całą dobę jest bardzo ważna. Zwłaszcza dla osób prowadzących działalność online. Problemy mogą wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie, a szybka pomoc techniczna może zminimalizować przestoje. Najlepiej oczywiście, jeśli w ogóle do nich nie dochodzi!
cPanel to kolejna funkcja, którą warto mieć. To najpopularniejszy panel sterowania hostingiem na rynku. Jest on dostępny u wielu dostawców hostingu.
Dobrze również, gdy hosting daje dostęp do panelu Plesk. Dzięki temu ułatwieniu możliwe jest na przykład błyskawiczne:
- zainstalowanie certyfikatu,
- zainstalowanie WordPressa,
- skonfigurowanie domeny,
- dodanie skrzynki pocztowej,
- konfiguracja serwera pocztowego,
- aktualizacja systemu,
- instalacja dodatków,
- dodanie konta FTP,
- zmiana wersji PHP,
- utworzenie bazy danych
i wiele innych działań.
Jaki hosting wybrać pod WordPress — podsumowanie
Jak widzisz, wybór odpowiedniego hostingu dla WordPressa ma ogromne znaczenie. Decyzja ta ma wpływ zarówno na wydajność strony, jak i na jej bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Nie warto więc pozostawiać jej przypadkowi ani kierować się wyłącznie ceną. Pamiętaj, aby unikać usług hostingowych, które nie spełniają wymienionych wyżej standardów.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność Twojej witryny oraz reputacja marki ma bowiem ogromne znaczenie. Bez względu na to, czy mowa o sklepie internetowym, blogu, czy też firmowej wizytówce.
Z jakiego hostingu ja korzystam i co polecam moim klientom?
Przez lata swojej działalności hobbystycznej i zawodowej przepracowałem wiele firm hostingowych. Droższe, tańsze, te uczciwe i te mniej uczciwe. Jedne ściągają do siebie atrakcyjnymi promocjami czy też super warunkami programów partnerskich.
Inne po prostu dostarczają super usługi w super regularnej cenie, bez głupich promocji i mydlenia oczu klientom. I tu z całego serca polecam Ci firmę SEOHost. Korzystam z ich usług od lat, mam wykupione kilka usług i przetrzymuje tam kilkanaście domen.
Ich usługi hostingowe NVME zawierają wszystko czego potrzebuje WordPress i wszystko co omówiłem w tym artykule. A dodatkowo promocje są bardzo rzadko, a nie przez cały rok. Po prostu firma nie podnosi stawek x10 jak w przypadku innych firm hostingowych. Po prostu od początku płacisz na przykład 150 zł rocznie.