Migracja strony WordPress / migracja sklepu WooCommerce — o czym należy pamiętać?
Migracja strony przyjmuje różne formy. Może być związana z rebrandingiem, zmianą domeny, zmianą hostingu lub fuzją witryn. Źle wykonana migracja WordPress może być przyczyną spadku ruchu oraz widoczności. Co za tym idzie, także konwersji. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas przenoszenia strony internetowej. Migracja WordPress na inny serwer nie musi być trudna!
Dlaczego przygotowanie do migracji strony ma znaczenie?
Przygotowanie do migracji strony internetowej WordPress gwarantuje sprawne oraz bezpieczne przeprowadzenie całego procesu. Najważniejsze kroki w ramach przygotowania to:
- wykonanie kopii zapasowej,
- wybór nowego hostingu,
- przygotowanie nowego serwera.
Zawsze zaczynaj od backupu. W przypadku migracji strony WordPress możesz użyć wtyczki, takiej jak UpdraftPlus.
Kopia aktualnej bazy danych MySQL oraz plików strony może odbyć się także przez serwer FTP i panel klienta na koncie hostingowym.
Wybór nowego hostingu powinien bazować na porównaniu ofert oraz sprawdzeniu specyfikacji technicznej. Oczywiście kwestia ceny także odgrywa istotną rolę. Przygotuj też nowy serwer — skonfiguruj bazę danych i upewnij się, że wszystko jest gotowe do migracji.
Zaimportuj bazę do nowej bazy MySQL, zaktualizuj plik wp-config.php zgodnie ze screenem poniżej i skopiuj wszystkie pliki WordPressa na nowy serwer FTP.
Migracja strony, SEO i przekierowania URL — jak uniknąć straty ruchu?
Jeżeli np. przenosisz stronę na WordPress na inny hosting, konieczne może okazać się wykorzystanie przekierowań 301. Informują one wyszukiwarki, że adres URL strony internetowej zmienił się na nowy. Strona w nowym miejscu powinna zachować tę samą strukturę, co w poprzednim.
Przekierowania 301 są niezbędne dla SEO. Pozwalają bowiem na zachowanie ruchu oraz mocy linków. Nie wpływają też negatywnie na doświadczenie użytkownika.
Jak wykonać przekierowania 301 przy migracji strony www?
Najważniejsze jest przekierowanie adresów URL, które generują ruch. Możesz to zrobić na różne sposoby:
- ustawienia w DirectAdmin – jeśli korzystasz z DirectAdmin do zarządzania serwerem, użyj funkcji “Przekierowania”.
- .htaaccess — jeśli masz dostęp do pliku .htaaccess na serwerze, możesz wykorzystać go do ustawienia przekierowań. Miej jednak świadomość, że plik ten jest bardzo wrażliwy na błędy. Jeżeli nie jesteś pewien tego, co robisz — lepiej nie wybieraj tej metody.
- Wtyczka do WordPressa Redirection to popularne oraz łatwe w obsłudze narzędzie. Kolejnym rozszerzeniem godnym polecenia jest Simple 301 Redirects. Wystarczy parę kliknięć w panelu systemu zarządzania treścią i przekierowana są ustawione.
- przekierowanie w kodzie PHP to kolejny wariant.
Jeżeli nie dysponujesz wiedzą techniczną, skorzystaj z którejś z poleconych wtyczek.
Zachowaj czujność, aby wykorzystać przekierowanie 301, a nie 302. 302 nie przenosi bowiem wypracowanej wcześniej mocy strony.
Migracja strony z automatyzacjami — o czym trzeba pamiętać?
Na samym początku utwórz listę automatyzacji (np. integracje API, automatyczne e-maile itd.) Przepnij istniejące automatyzacje, zadania CRON oraz automatyzacje w sklepie WooCommerce.
Zweryfikuj w dalszej kolejności prawidłowość ich działania. Można w tym celu utworzyć oraz zabezpieczyć środowisko testowe. Dzięki temu na pewno unikniesz indeksowania testowych treści i potencjalnego wpływu na pozycjonowanie serwisu. Przetestuj wszystkie formularze kontaktowe, logowania, rejestrację. Sprawdź także poprawność kodów śledzących (np. z Google Analytics).
Migracja strony sklepu WooCommerce — przenoszenie kont klientów i zamówień
Do przenoszenia kont klientów oraz zamówień możesz wykorzystać wtyczkę WP All Import PRO
Intuicyjny interfejs umożliwia łatwe przenoszenie danych. Spore znaczenie ma też fakt, że wtyczka działa z dowolnym motywem oraz rozszerzeniami. Oferuje ona bardzo zaawansowane możliwości importu i eksportu. Metodą „przeciągnij i upuść” możesz tworzyć proste kanały. Po stworzeniu niestandardowych arkuszy kalkulacyjnych łatwo zaimportujesz je do nowego WordPressa. Zamówienia i konta klientów w prosty sposób przeniesiesz w plikach CSV, XML oraz Excel.
Migracja WordPress na inny serwer 1:1 – co na koniec?
Po migracji strony zwróć uwagę na:
- teksty
- układ
- style CSS
- obrazy i multimedia
- skrypty (np. JavaScript)
- meta tagi (tytuły, opisy)
Dokładnie przewertuj stronę internetową. Upewnij się, czy treść, układ oraz style i obrazy działają identycznie. Możesz też wykorzystać crawler Screaming Frog przed migracją oraz po migracji. Następnie porównać oba rezultaty.