Jaki motyw wybrać dla bloga na WordPress?

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem bloga na platformie WordPress, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, jaki motyw będzie dla Ciebie najlepszy.

Motyw, który wybierzesz, ma ogromne znaczenie dla ogólnego wyglądu Twojego bloga oraz jego przyszłego rozwoju. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór i wybrać motyw, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i celom.

W bibliotece WordPress jest mnóstwo dostępnych motywów, co może sprawiać trudności z wyborem. Dodatkowo istnieją motywy darmowe i płatne, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

W tym artykule przedstawię Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać motyw WordPress dla Twojego bloga. Zarekomenduje Ci jeden, który jest fantastyczną opcją, zwłaszcza gdy zależy Ci na tym, by był darmowy, pozwalał Ci na rozwój i był szybki.

Czym jest motyw w WordPress?

Motyw w WordPress nazywany również „szablonem” lub „skórką” określa wygląd i funkcjonalność całego serwisu opartego o WordPress. Motyw składa się z plików szablonów, które kontrolują sposób wyświetlania treści, takich jak artykuły, strony i wpisy na blogu, a także innych elementów, takich jak nagłówek strony (sekcja z menu i logo) oraz stopka (dolna część strony).

Motyw WordPress daje Ci możliwość wykorzystania wymyślonych przez twórców układów stron i wpisów blogowych oraz powtarzalnych elementów na stronach.

W ramach dostosowania motywu możesz zwykle ustawiać kolorystykę strony, zastosowane globalnie czcionki, obramowania czy cienie lub inne style.

Biblioteka motywów w WordPress

Czym różnią się od siebie motywy w WordPress?

Motywy pod kątem użytkowania różnią się między sobą pod wieloma względami oto kilka z nich:

 • Stylistyka – oferują różne style i układy, od minimalistycznych i eleganckich po bardziej kolorowe i dynamiczne.
 • Motywy WordPress oferują różne funkcje i możliwości, takie jak niestandardowe menu, szablony stron, niestandardowe widżety, integracja z mediami społecznościowymi i wiele innych.
 • Responsywność – niektóre motywy są dostosowane do odpowiedniej prezentacji na różnych urządzeniach jak telefony, tablety i duże ekrany dekstopowe. W przypadku niektórych będzie trzeba się gimnastykować.

Natomiast pod kątem technicznym różnice mogą być jeszcze większe, wynika to z zastosowania różnych technologii, różnej dbałości programistów o kod czy też wiedzy zespołów developerskich.

Dlatego też na rynku znajdziemy motywy z konkretnym przeznaczeniem jak np: motywy dla sklepów, motywy dla blogów, motywy dla stron z newsami, motywy dla katalogów (np. katalogów firm), ale też motywy uniwersalne.

Jednakże jeśli planujesz korzystać z narzędzi jak Elementor, Divi lub WpBakery to tym bardziej warto zainteresować się czymś bardziej uniwersalnym, co pozwoli na rozwój w przyszłości.

Jak wybrać motyw dla bloga?

Zanim zabierzesz się za przebieranie motywów w bibliotece WordPress, instalowanie ich i wgrywanie demo proszę, przeczytaj tę sekcję.

Przede wszystkim polecam Ci nie korzystać z płatnych motywów dostępnych poza biblioteką WordPress. To dlatego, że motywy z takich źródeł są wątpliwej jakości, wymagają instalacji ogromu podejrzanych wtyczek, a co najgorsze mogą zawierać wirusy.

Zatem na co zwrócić uwagę wybierając motyw? Oto lista kluczowych elementów:

 • wydajność – jeśli masz mozliwość zobaczenia przykładowej strony opartej o dany motyw, to polecam Ci sprawdzić jej szybkość takimi narzędziami jak gtmetrix czy lighthouse. Ich metryki poinformują Cię czy strona jest szybka czy ładuje się kilkanaście sekund.
 • personalizacja – tak jak wspomniałem wcześniej motyw to tylko zbiór możliwości dostosowania strony do Twoich wymagań. Im więcej takich możliwości tym bardziej interesujący jest motyw. W szczególności warto zwrócić uwagę na ilość możliwości dostępnych w panelu „dostosuj”.
 • przeznaczenie – w Tym konkretnym przypadku powinien interesować Cię motyw dla bloga lub motyw uniwersalny, który pozwoli na wprowadzenie modyfikacji w przyszłości.
 • bezpieczeństwo – motywy jak i wtyczki mogą być „podatne” na ataki hakerskie, a to znaczy, że narażają stronę na niebezpieczeństwo. Dlatego warto zweryfikować czy dany motyw często miał jakiekolwiek podatności z ang. vulnerabilities. Raporty podatności znajdziesz na stronach wpscan czy ithemes security (aktualnie solidwp).
 • opinie – kluczowym elementem są opinie na temat danego motywu. Tak jak w przypadku produktów na różnych platformach, tak również w przypadku motywów znajdziesz opinie na temat danego rozwiązania. Zwykle dostępne są na stronach powiązanych z WordPress.

Dlaczego nie warto instalować różnych motywów na swojej stronie? Testowanie różnych motywów na własnej stronie prowadzi do pozostawienia wielu plików i danych w bazie danych, co po prostu robi z niej brzydko mówiąc – śmietnik. Sam tak robiłem i musiałem później „sprzątać”.

Jaki motyw dla bloga na WordPress rekomenduję?

Od okresu pracy w agencji do własnego biznesu i swoich testów miałem okazje sprawdzić ogrom motywów. Ba, nawet stworzyłem kilka dedykowanych motywów dla siebie i dla moich klientów. Jednak od pewnego czasu korzystam tylko z jednego i to nie jest mój motyw.

Tym motywem jest Kadence – o którym więcej napisałem w podlinkowanym artykule. W artykule znajdziesz również informacje na temat ich dodatkowych wtyczek, które są płatne. Jednakże tutaj skupmy się na darmowej wersji.

Kadence w podstawowej wersji jest darmowym motywem i pozwala zarówno na prowadzenie bloga jak i rozbudowanie go o sklep. Motyw zbudowany jest zgodnie z dobrymi praktykami programistycznymi, dzięki temu jest szybki i bogaty.

Kadence działa z własnym edytorem blokowym (tzw. edytor wizualny lub edytor drag and drop) – Kadence Blocks. Dzięki temu korzystamy z możliwości wbudowanego edytora WordPress’a – Gutenberg poszerzonego o bloki Kadence. Zarówno motyw jak i wtyczkę znajdziesz wyszukując hasło Kadence w bibliotece WordPress’a.

Możliwości motywu Kadence - dostosowanie bloga na WordPress

Co oferuje motyw Kadence dla Twojego bloga?

Tak jak wspomniałem wcześniej motyw to tylko narzędzie ze zbiorem możliwości personalizacji. W przypadku motywu Kadence znajdziesz ich naprawdę ogrom.

 • Dostosujesz w nim szablon domyślny stron i wpisów
 • Zbudujesz ciekawą stopkę i nagłówek swojej strony z widgetów, przycisków i bloków z social mediami
 • zdefiniujesz globalne ustawienia kolorów, czcionek i wygląd przycisków
 • dodasz przycisk powrotu na górę strony
 • dodasz nawigację okruszkową zgodną z SEO za pomocą motywu czy też z wykorzystaniem wtyczek Yoast lub RankMath
 • Zadbasz o szybkość strony, włączając ładowanie Google Fontów lokalnie, czy włączając preload plików css
 • Dodatkowo łatwo wyeksportujesz i zaimportujesz ustawienia motywu Kadence

Co oferuje Kadence Blocks dla Twojego bloga?

Tak jak wspomniałem polecam używać edytora Kadence Blocks ze wspomnianym motywem, gdyż to jedna z najlepszych wtyczek tego typu na rynku. Pozwala Ci ona na dodawanie takich bloków jak:

 • rząd i sekcja, by zarządzać układem różnych treści
 • accordion – gdy chcesz stworzyć sekcję z rozwijanymi elementami np.: sekcję z często zadawanymi pytaniami i odpowiedziami
 • advanced gallery – jeśli chcesz dodać w ciekawy sposób kilka zdjęć i stworzyć galerię
 • advanced buttons – jeśli chcesz dodać przycisk lub kilka przycisków
 • advanced text – jeśli chcesz dodać fragment tekstu i dostosować go do swoich potrzeb – w tym również animować
 • Countdown – czyli odliczanie do jakiejś daty np.: do premiery Twojego produktu
 • Count up – czyli licznik, dzięki któremu zaprezentujesz liczby dotyczące Twojego bloga / biznesu
 • Formularz – zarówno kontaktowy czy też formularz zapisu na Twój newsletter w Mailer Lite
 • Mapa Google – by pokazać, gdzie mieści się Twoja siedziba (przydatne na stronach typu „kontakt”)
 • Icon – jeśli chcesz dodać ikonę na stronie
 • icon list – jeśli chcesz utworzyć listę i każdy element zaczynać konkretną ikoną
 • info box – czyli złożony blok, który może zawierać obrazek / ikonę / liczbę oraz tekst i przycisk „read more”
 • Advanced Image – jeśli chcesz dodać jedno zdjęcie
 • Lottie Animations – jeśli chcesz dodać aniamcję z biblioteki Lottie
 • Posts – jeśli chcesz dodać blok ze wpisami lub innymi postami
 • Show more – gdy chcesz ukryć treści za przyciskiem „pokaż więcej”
 • Spacer / divider – gdy chcesz dodać element oddzielający treści
 • Table of contents – gdy chcesz stworzyć spis treści dla swojego wpisu blogowego
 • Testimonials – gdy chcesz zaprezentować opinie na temat swoich produktów / usług

Kluczową przewagę Kadence Blocks nad popularnymi edytorami stron jest to, że nie tworzy on nadmiarowego kodu, a przez to strona jest jeszcze szybsza nawet bez optymalizacji.

Dostępne bloki Kadence Blocks na blogu WordPress

Dlaczego warto wybrać motyw Kadence dla swojego bloga na WordPress?

Motyw Kadence jest uniwersalnym motywem i sprawdzi się zarówno dla bloga jak i w przyszłości dla sklepu opartego o wtyczkę WooCommerce, czy też platformę kursową wykorzystującą LearnDash. Są to jedne z najbardziej popularnych wtyczek tego typu.

Zakładam, że w przyszłości zechcesz rozbudować stronę o kolejne funkcje, właśnie jak sklep lub zamknięta platforma z kursami. Dlatego warto wybrać motyw, który tylko Ci ułatwi taką rozbudowę.

W przypadku instalacji WooCommerce zakładka „dostosuj” rozszerzy się o kilka funkcji i pozwoli Ci nieco dostosować wygląd sklepu.

Inne motywy mogą nie posiadać takich możliwości i wymuszą na Tobie utworzenie nowej strony lub zmianę motywu, co w ostateczności zabierze Twój cenny czas i pieniądze… Dlatego warto wybrać raz a dobrze.

Dodatkowo tak jak większość motywów, Kadence oferuje szereg różnych stron demo. Czyli stron wypełnionych treściami i zdjęciami. Dzięki temu stworzysz ciekawy blog czy w przyszłości również sklep.

Podsumowanie – jaki motyw wybrać dla bloga?

Podsumowując, wybór odpowiedniego motywu WordPress dla Twojego bloga może wpłynąć na estetykę, funkcjonalność i wydajność Twojej strony. Warto rozważyć różne opcje i uwzględnić swoje potrzeby i cele.

Na rynku dostępne są różne motywy WordPress, które różnią się wyglądem, funkcjonalnością, ceną i szybkością ładowania strony. Dlatego warto wybrać motyw, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jednym z rekomendowanych przeze mnie motywów dla Twojego bloga jest Kadence. Motyw ten oferuje szeroką gamę funkcji i narzędzi do personalizacji i optymalizacji strony. Kadence posiada również wbudowaną bibliotekę bloków Kadence Blocks, która pozwala na łatwe dodawanie niestandardowych sekcji do Twojej strony.

Jeśli chcesz, aby Twój blog wyróżniał się na tle innych stron internetowych i posiadał wiele funkcji, zdecyduj się na wersję PRO motywu Kadence. Wersja PRO oferuje jeszcze więcej narzędzi i funkcji, takich jak niestandardowe szablony stron, animacje, różne efekty i wiele innych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w instalacji motywu Kadence na swoim blogu WordPress, skorzystaj z moich usług. Zainstaluje Ci motyw Kadence PRO i zadbam o jego konfigurację. Wystarczy, że napiszesz do mnie na [email protected] i omówimy szczegóły. Możesz też skorzystać z zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *