Praca designera, to przede wszystkim proces twórczy, lecz znajdziemy w nim wiele elementów odtwórczych, dlatego by przyśpieszyć chociaż te, powstało wiele ciekawych aplikacji!

Przedstawiam Ci poniżej 9 przydatnych narzędzi, które usprawnią Twoją pracę! Wśród nich znajdziesz generatory gradientów, generatory grafik SVG do zastosowania jako tła oraz wiele innych ciekawych narzędzi. Niektóre z nich są w całości darmowe, niektóre zawierają elementy płatne.

Generatory tła w SVG

Jeśli szukasz ciekawych teł w SVG to sprawdź bibliotekę svg background. Znajdziesz tam 16 darmowych i wiele płatnych backgroundów w svg, które możesz edytować w ograniczony sposób.

Generator tła do SVG

Innym generatorem teł w svg jest hero patterns. Znajdziesz tam blisko setki różnych wzorów, które również możesz edytować poprzez edycje koloru wzoru, koloru tła oraz przezroczystości.

Generatory gradientów w CSS

Gradienty mogą upiększyć Twoje kreacje. Dlatego proces ich tworzenia również został uproszczony przez wiele ciekawych aplikacji. Jedną z nich jest cssgradient. Aplikacja pozwoli Ci użyć kolorów w formacie RGB oraz HEX, możesz wybrać typ gradientu linearny lub radialny, oraz możesz określić miejsce przejścia kolorów. Gotowy gradient generuje się w formie kodu CSS.

generator gradientów do jpg i css

Innym narzędziem jest gradienta, które pozwala na pobranie rozbudowanych obrazków (w formacie jpg oraz w formacie kodu css) składających się z wielu gradientów. Obecnie biblioteka składa się ze 182 gotowych gradientów.

CSS Grid Generator – Grid Layoutit

Grid to podstawowy element, który pozwala stworzyć responsywną stronę. Samo zrozumienie grida oraz flexa jest muth-have w nauce CSS i HTML. Jednakże, gdy już umiesz się nim posługiwać możesz szybko generować grida za pomocą generatora https://grid.layoutit.com/.

Generator kodu CSS do tworzenia gridu dla twórcy stron internetowych

Generator blobów – kleksów do SVG

Coraz częściej w projektach graficznych czy projektach stron można zauważyć bloby, czyli kleksy. Utworzenie ich jest możliwe za pomocą grafik w formacie SVG. Dzięki gotowemu generatorowi możemy określić kolor, ilość „kątów” oraz bliżej nieokreślony kształt, a następnie możemy pobrać gotowy kod HTML utworzonego bloba.

Generator blobów i kształtów - blobmaker

Generator fal i nietypowych kształtów w CSS

Bardzo częstą praktyką jest stosowanie nietypowych kształtów na stronach internetowych, np: są to fale, wielokąty i inne nietypowe kształty. By łatwo osiągnąć taki efekt, możesz skorzystać z getwaves.io, to narzędzie pozwoli Ci wygenerować fale, zygzak lub efekt przypominający spłaszczone góry lub nierówne schody. Możesz edytować ich kolor, kształt, natężenie fal oraz ich orientację w pionie.

generator fal do css - getwaves.io

Innym narzędziem jest clippy od bennettfeely. Pozwala Ci nadać wymyślony przez Ciebie kształt kontenerom, zdjęciom czy każdemu elementowi, w który możesz ingerować na stronie za pomocą css. Znajdziesz tam również bibliotekę najczęściej wykorzystywanych kształtów np: koło, trójkąt, krzyż, gwiazda czy strzałka oraz wiele innych. Generator w efekcie wyświetla nam kod css, który możemy skopiować i wykorzystać.

Checklisty dla designerów i twórców stron www

Jeśli tworzysz aplikacje webowe lub strony www i nie masz jeszcze swoich checklist to koniecznie sprawdź checklist.design. Dzięki tej aplikacji już nie zapomnisz o najważniejszych elementach Twoich stron!

Checklista dla designerów i twórców stron i aplikacji internetowych

Aplikacja pozwala Ci sprawdzić, co powinny zawierać np.: poszczególne elementy tworzonej strony www jak. Możesz zobaczyć najważniejsze i opcjonalne składowe elementy strony wpisu na blogu, elementy strony 404, ale też możesz przeglądać elementy identyfikacji wizualnej czy flow użytkownika.

Glassmorphism w Twojej aplikacji – generator css

Generator kodu css do glassmorphizmu

Chcesz stworzyć design swojej aplikacji w stylu matowego szkła, który nazywany jest w branży designerskiej „glassmorphizm”? Generator od hype4academy pozwoli Ci wygenerować kod css, który będziesz mógł wykorzystać do ostylowania Twojej aplikacji.

Generator przejścia animacji – cubic bezier od CSS Guru

Jeśli chcesz utworzyć niestandardowe przejścia Twoich animacji na stronie lub w aplikacji za pomocą CSS, może wykorystać do tego generator, w którym określasz krzywą Beziera, a w efekcie otrzymujesz gotowe wartości kodu CSS.

Narzędzie zostało opracowane przeze CSS Guru – Lee Verou i jest dostępne tutaj.

Generator niestandardowych przejść animacji w CSS na podstawie krzywej Beziera

Szablony landing page’y i serwisów

Jeśli Tworzysz strony internetowe i landing page to możesz ten proces przyśpieszyć, wykorzystując gotowe szablony. Nie polecam kopiowania ich 1:1, lecz dostosowanie ich do Twojej identyfikacji wizualnej lub klienta. Sprawdź uideck.com

Jeśli korzystasz z biblioteki bootstrap to możesz sprawdzić przykłady stron opracowane przez twórców tej biblioteki. Jednak zachęcam Cię również do sprawdzenia startbootstrap czy bootstrapmade.

Gotowe szablony landing page i stron www

Weryfikacja responsywności strony na wielu urządzeniach

Responsywność stron to cecha, która jest również oceniana przez wyszukiwarki, ale przede wszystkim przez internautów. Za pomocą responsively zweryfikujesz, jak wygląda Twoja strona na wielu różnych urządzeniach mobilnych, w jednej chwili!

Weryfikator responsywności strony dddla twórcy stron www

Zbiory narzędzi i generatorów dla twórców

Poza wcześniej wymienionymi narzędziami w internecie znajdziemy wiele zbiorów narzędzi, które pomogą Ci tworzyć przyciągające wzrok makiety, strony i aplikacje.

visiwig – Jest to zbiór szablonów, gradientów, backgroundów w svg i tekstur. Większość z nich jest dostępna za darmo, a gotowe szablony możesz eksportować do svg lub css.

omatsuri.app – Moim zdaniem najciekawszy link! Jest to zbiór wielu ciekawych narzędzi dla twórców: generatory fal, dividery, gradienty, cienie, kursory, generatory tekstu lorem ipsum, generatory danych testowych. Wszystko to za darmo, dostępne online!

Zbiór narzędzi dla twórców stron i developerów - tinyhelpers.dev

tiny-helpers – Kolejny zbiór narzędzi wspomagających pracę, liczący niemalże 500 narzędzi podzielony na kategorie. Znajdziesz tam narzędzia do generowania palet kolorów, weryfikacje ich kontrastu pod kątem dostępności, biblioteki JavaScript, generatory SVG, animacji i wiele, wiele innych!

To już wszystko, mam nadzieję, że te narzędzia pomogą Ci w codziennej pracy twórczej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *