Analiza Ruchu: 5 Narzędzi do Analizy Ruchu na Twojej Stronie lub Blogu

Skoro już masz stronę, sklep online lub bloga to warto wiedzieć, jak do Ciebie docierają kolejni użytkownicy. W internecie znajdziemy wiele gotowych rozwiązań tego typu, w tym narzędzia do analizy chodu, które pomagają w diagnozowaniu i planowaniu leczenia. Ale zacznijmy od tego po co, w ogóle zbierać takie informacje i jak możemy to zrobić.

Po co śledzić ruch na stronie?

Zastanawiasz się, po co masz zbierać takie dane? To proste, dzięki tym informacjom dowiesz się jakie treści na Twojej stronie są najbardziej interesujące, które produkty są najczęściej oglądane, a które najmniej.

Ponadto, dzięki zbieraniu informacji o ruchu na Twojej stronie znajdziesz potencjalne błędy, które mogą odstraszać użytkowników. Dowiesz się również, skąd pochodzą użytkownicy odwiedzający Twoją stronę, co pozwoli na monitorowanie prowadzonego leczenia.

Jak możesz zbierać wszystkie te informacje? Możesz wykorzystać do tego kilka narzędzi.

Obecność w wyszukiwarkach

Zacznijmy od narzędzi, które pozwolą sprawdzić Ci obecność Twojej strony w wyszukiwarce. Służą do tego rozwiązania twórców tych wyszukiwarek, czyli: Bing, Google, Yandex. Dzięki nim sprawdzisz, na jakie zapytania wyświetlają się Twoje treści. Centrum diagnostyki ruchu, podobnie jak te narzędzia, wykorzystuje zaawansowane technologie do precyzyjnej analizy i optymalizacji.

Dodatkowo sprawdzisz, na jakich stronach znajdują się odnośniki do twojej strony. Narzędzie poinformuje Cię również o błędach na Twojej stronie i rozpoznanych rozszerzeniach wyszukiwania.

Google Search Console

Google Search Console to twór od najbardziej liczącego się giganta. By zacząć korzystać z tego narzędzia, musisz założyć konto w Google, a następnie zweryfikować posiadanie strony.

Możesz to zrobić za pomocą dodania meta tagu w sekcji head lub dodania dodatkowego rekordu DNS na swoim serwerze. Narzędzie to pozwala na analizę danych, które mogą być wykorzystane do planowania indywidualnych procedur terapeutycznych, oceny i monitorowania leczenia oraz doboru odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego.

Bing for webmaster

Kolejnym rozwiązaniem jest konsola od twórców wyszukiwarki Bing. Ma niemalże identyczne możliwości jak Google Search Console. Ponadto za pomocą tego narzędzia możesz sprawdzić, jak użytkownicy poruszają się po Twojej stronie (Heatmapy).

Możesz łatwo potwierdzić własność strony jeśli korzystasz już z Google Search Console, za pomocą importu danych, co może być przydatne również w kontekście dobrania zaopatrzenia ortopedycznego.

Yandex for webmaster

Ostatnim tego typu rozwiązaniem jest narzędzie opracowane przez rosyjską wyszukiwarkę Yandex. Tak samo jak Bing udostępnia Ci wiele możliwości sprawdzania zachowań użytkowników na Twojej stronie. Czas trwania analizy może zależeć od ilości potrzebnych parametrów oraz współpracy dziecka podczas procesu.

Najszybszą metodą weryfikacji jest dodanie meta tagu w sekcji head Twojej strony.

Google analytics – analizy ruchu na Twojej stronie

Do analityki w czasie rzeczywistym, śledzenia konwersji i wielu innych czynności użytkowników, najbardziej popularnym narzędziem jest Google Analytics, gdzie przebiega analiza ruchu.

Narzędzie to za pomocą kodu w Java Script tworzy ciasteczka, które krążą za użytkownikiem po Twojej stronie i reagują na jego zachowania, a następnie przekazują te dane do panelu Google Analytics.

Dodanie Google Analytics do Twojej strony

By korzystać z tego narzędzia, również musisz posiadać konto Google. By zacząć zbierać dane ze swojej strony i analizować przebieg każdego ruchu użytkowników, musisz przejść przez proces konfiguracji narzędzia, a następnie wkleić wygenerowany kod na swojej stronie.

Po szczegóły tego procesu odsyłam Cię do samego Google.

Alternatywy dla Google Analytics

Należy pamiętać, że każdy dodatkowy skrypt w Java Script na Twojej stronie może ją spowalniać. Czy Google Analytics to jedyne tego typu narzędzie? Nie, ale jest to jedno z najlepszych i darmowych narzędzi! Warto również rozważyć inne systemy analityczne, które mogą mierzyć różne parametry, takie jak siły reakcji podłoża.

WP Statistics i dane z serwera

Jedną z alternatyw dla stron opartych o WordPressa jest wtyczka WP Statistics. Jest to narzędzie, które nie przesyła na zewnątrz danych, lecz pozostawia je na Twoim serwerze.

Inną alternatywą są narzędzia udostępniane przez naszego hostingodawce. Większość serwerów zbiera informacje o ilości wyświetleń konkretnych adresów, nie będzie to tak ciekawy raport jak w przypadku Google Analytics, ale również pokaże Ci wiele ciekawych danych. Dodatkowo, niektóre z tych narzędzi rejestrują aktywność mięśni, co może być przydatne w analizie ruchu i ocenie efektywności różnych działań.

Crazy Egg / Heap (Płatne narzędzia do uchwycenia ruchu)

Na rynku znajdziemy również wiele płatnych narzędzi, które pozwalają na uchwycenie ruchu i śledzenie zachowań użytkowników na Twoich stronach czy aplikacjach webowych.

Crazy Egg pozwala na śledzenie zachowań użytkowników, tworzenie map cieplnych, audytów aplikacji i stron, testy A / B oraz badania satysfakcji użytkowników.

Heap to bardziej zaawansowane narzędzie, które możesz wykorzystywać w swoich aplikacjach SAAS i innych, do badania zachowań użytkowników. Samo narzędzie skupia się na analizie zbieranych danych i wykrywa korelacje danych, których zwykle sami możemy nie dostrzec.

Inne popularne narzędzia analityczne

Na rynku dostępne są też inne narzędzia, które pomogą Ci w analizie ruchu na Twojej stronie. Nie ograniczaj się do tych, o których już wspomnieliśmy. Oto kilka dodatkowych propozycji:

Warto również rozważyć zastosowanie wielopłaszczyznowej markerowej analizy chodu, która umożliwia zaawansowaną diagnostykę i monitorowanie ruchu, szczególnie u osób z porażeniem mózgowym.

Adobe Analytics

Adobe Analytics to potężne narzędzie analityczne dla firm, które chcą zrozumieć swoich użytkowników na głębszym poziomie. Udostępnia ono rozbudowane analizy oparte na AI i uczeniu maszynowym, pomagając Ci zrozumieć, co naprawdę motywuje Twoich użytkowników. Dane te mogą również stanowić podstawę wszelkich kolejnych działań medycznych, takich jak rehabilitacja, dopasowanie sprzętu ortopedycznego czy potencjalne interwencje chirurgiczne.

Mixpanel

Mixpanel oferuje szczegółowe informacje na temat zachowań użytkowników na Twojej stronie, umożliwiając zmierzyć parametry czasoprzestrzenne. Ten serwis dostarcza Ci narzędzia do śledzenia, analizowania i tworzenia raportów na temat sposobu, w jaki ludzie korzystają z Twojej witryny.

Piwik / Matomo

Piwik, teraz znany jako Matomo, to open-source’owa alternatywa dla Google Analytics, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia do analizy, podobnie jak systemy z 12 kamerami, dynamometryczną platformą i elektrodami EMG, które z wielu kierunków rejestrują ciało pacjenta. Daje pełną kontrolę nad danymi i zapewnia pełne przestrzeganie przepisów dotyczących prywatności.

Wybór narzędzia do analizy ruchu na stronie zależy od wielu czynników. Oto porównanie głównych cech różnych narzędzi:

Google Analytics

  • Zalety: Bezpłatne (z wyjątkiem wersji premium), szeroka gama funkcji, łatwość integracji z innymi usługami Google.
  • Wady: Może być zbyt skomplikowane dla początkujących, prywatność danych może być problemem dla niektórych użytkowników.

Adobe Analytics

  • Zalety: Zaawansowane funkcje analityczne, skupienie na analizie w czasie rzeczywistym, AI i uczenie maszynowe.
  • Wady: Jest drogie, co może być barierą dla małych firm, skomplikowane dla nowych użytkowników.

Mixpanel

  • Zalety: Silne funkcje śledzenia i analizy, szczególnie w obszarze analizy zachowań użytkowników.
  • Wady: Ograniczenia w bezpłatnej wersji, niektóre funkcje mogą wymagać zaawansowanych umiejętności technicznych.

Piwik / Matomo

  • Zalety: Open-source, pełna kontrola nad danymi, dobrze dostosowany do przestrzegania przepisów o ochronie danych.
  • Wady: Może wymagać większego zaangażowania technicznego, brak niektórych zaawansowanych funkcji dostępnych w komercyjnych narzędziach.

Wybierając narzędzie do analizy ruchu na stronie, warto zastanowić się, jakie są Twoje priorytety i potrzeby, a następnie dokonać wyboru na podstawie tych kryteriów.

Jak poprawnie zinterpretować dane analityczne – jak przebiega analiza ruchu?

Zbieranie danych to jedno, ale prawdziwa wartość tkwi w umiejętności interpretacji tych informacji. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w ocenie i monitorowaniu prowadzonego leczenia:

Definiuj cele

Najpierw musisz zdefiniować, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz zwiększyć ruch na stronie? Poprawić konwersję? Czy może zrozumieć, dlaczego użytkownicy opuszczają Twoją stronę na pewnym etapie? Wyraźne cele, takie jak analiza aktywności mięśni, pomogą Ci skupić się na odpowiednich danych.

Zrozum metryki

Każde narzędzie analityczne oferuje szereg różnych metryk, które mogą być stosowane do analizy ruchu w poszczególnych segmentach ciała. Aby poprawnie zinterpretować dane, musisz zrozumieć, co każda metryka oznacza. Na przykład, liczba odsłon strony to nie to samo co unikalni użytkownicy, a wskaźnik odrzuceń mówi Ci, ile osób opuszcza Twoją stronę po zobaczeniu tylko jednej strony.

Analizuj dane w kontekście

Dane rzadko mówią całą historię samodzielnie. Ważne jest, aby analizować dane w kontekście potencjalnych interwencji chirurgicznych. Na przykład, jeśli zauważysz spadek ruchu na stronie, może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zmiany w algorytmach wyszukiwania, konkurencja z innymi stronami czy sezonowość.

Jak wykorzystać dane analityczne do poprawy wyników?

Zrozumienie, jak interpretować dane analityczne, to pierwszy krok. Kolejnym jest wykorzystanie tych informacji do poprawy wyników Twojej strony. Oto kilka pomysłów:

Wykorzystanie danych z analizy ruchu może stanowić podstawę wszelkich kolejnych działań medycznych, takich jak rehabilitacja, dopasowanie sprzętu ortopedycznego czy potencjalne interwencje chirurgiczne.

Testowanie A/B

Jeśli chcesz poprawić konwersję na swojej stronie, testowanie A/B może być bardzo pomocne. Polega to na stworzeniu dwóch wersji elementu na stronie (np. przycisku, nagłówka, obrazka) i sprawdzeniu, który z nich lepiej radzi sobie z konwersją, analizując przebieg każdego ruchu użytkownika.

Optymalizacja treści

Uchwycenie ruchu może dostarczyć cennych danych analitycznych, które powiedzą Ci, które treści na Twojej stronie są najbardziej popularne. Możesz skorzystać z tych informacji, aby dostosować swoją strategię treści i skupić się na tematach, które najbardziej interesują Twoich użytkowników.

Poprawa UX

Dane takie jak ścieżka użytkowników na stronie, czas spędzony na stronie, czy strony wyjścia mogą Ci pomóc zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po Twojej stronie i gdzie mogą napotykać na problemy. Podobnie jak elektrody EMG rejestrują aktywność mięśni, możesz użyć tych informacji do poprawy UX i zwiększenia satysfakcji użytkowników.

Pamiętaj, że analityka to proces ciągłego uczenia się i doskonalenia. Regularne monitorowanie i analizowanie danych pozwoli Ci na bieżąco dostosowywać swoją strategię i poprawiać wyniki.

Wykorzystanie danych analitycznych w strategii marketingowej

Zmierzyć parametry czasoprzestrzenne to nieodłączne narzędzie dla każdej skutecznej strategii marketingowej. Dane, które zbieramy za pomocą narzęd

Optymalizacja kampanii marketingowych

Dane analityczne pomogą nam zrozumieć, które kampanie marketingowe są najskuteczniejsze. Możemy zobaczyć, które kanały przynoszą najwięcej ruchu na naszą stronę, a które przekształcają się w najwięcej sprzedaży. Możemy następnie dostosować nasze strategie, aby skupić się na tych najbardziej efektywnych kanałach.

Tworzenie lepszych treści

Dzięki danym analitycznym możemy zobaczyć, które treści są najbardziej popularne wśród naszych użytkowników. Możemy zidentyfikować, które tematy przyciągają najwięcej uwagi i generują największe zaangażowanie. Możemy następnie skupić się na tworzeniu więcej treści na te popularne tematy.

Zwiększanie zaangażowania użytkowników

Dane analityczne mogą nam również pokazać, jak użytkownicy poruszają się po naszej stronie i jakie działania podejmują. Możemy zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy, aby zwiększyć zaangażowanie i zatrzymać użytkowników na naszej stronie na dłużej.

Znaczenie przestrzegania przepisów o ochronie danych

Gromadzenie i analiza danych użytkowników jest niezwykle cenne, ale równie ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony tych danych. Oto kilka rzeczy, które należy mieć na uwadze:

Przestrzeganie RODO

RODO, czyli Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, jest prawem Unii Europejskiej, które reguluje, jak firmy mogą gromadzić, przechowywać i wykorzystywać dane osobowe. Jeśli Twoja strona obsługuje użytkowników z UE, musisz przestrzegać tych przepisów. Upewnij się, że Twoja polityka prywatności jest zgodna z RODO, a Twoi użytkownicy są poinformowani o tym, jak i dlaczego gromadzisz ich dane.

Informowanie o plikach cookie i technologiach śledzenia

Pliki cookie i inne technologie śledzenia są często używane do zbierania danych o użytkownikach. Ważne jest, aby informować użytkowników o tym, że Twoja strona korzysta z tych technologii, i dawać im możliwość wyboru, czy chcą z nich korzystać. Możesz to zrobić za pomocą banera informacyjnego o plikach cookie, który pojawia się, gdy użytkownik po raz pierwszy odwiedza Twoją stronę.

Najlepsze praktyki

Dobre praktyki dotyczące ochrony danych obejmują zapewnienie jasnej i zrozumiałej polityki prywatności, informowanie użytkowników o zmianach w tej polityce, a także dawanie użytkownikom łatwego dostępu do ich danych i możliwości ich usunięcia. Pamiętaj, że zaufanie użytkowników jest kluczem do sukcesu każdej strony internetowej.

Znacznie więcej o możliwościach Google Analytics dowiesz się od:

  • Macieja Lewińskiego – szkoleniowca i autora newslettera pimp my analytics
  • Karola Dziedzica – szkoleniowca, autora newslettera i speca od Google Ads.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *