Robots.txt WordPress: Jego wpływ na SEO

Jednym z podstawowych elementów optymalizacji SEO strony jest ułatwienie robotom dotarcia do konkretnych stron czy też zabronienie indeksacji konkretnych folderów i plików. Plik robots odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu dostępu robotów wyszukiwarek do witryny, dostarczając instrukcje, które strony mogą być odwiedzane, a które powinny zostać pominięte.

Dzięki temu możemy przyśpieszyć dotarcie robotów do konkretnych podstron serwisu.

Możemy to uzyskać za pomocą odpowiednich instrukcji w pliku robots.txt, podkreślając znaczenie prawidłowej konfiguracji pliku robots dla SEO.

Znaczenie pliku robots txt w optymalizacji ruchu na stronie jest nie do przecenienia, ponieważ pozwala na efektywne zarządzanie dostępem robotów do serwisu.

Dołącz do mojego mini kursu mailowego z poradami dotyczącymi pozycjonowania lokalnego dla małych firm i właścicieli wizytówek Google Moja Firma. W pierwszym mailu otrzymasz checklistę optymalizacji wizytówki Google!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Przykład zawartości pliku robots.txt i jego znaczenie dla indeksowania twojej strony przez roboty wyszukiwarek

Plik robots.txt powinien zawierać przede wszystkim informacje o odnośniku do sitemapy serwisu oraz o zakazie indeksacji konkretnych folderów lub plików. Plik ten znajduje się w głównym katalogu witryny.

Jednakże należy pamiętać, by nie wykorzystywać go do zabronienia dostępu do danego folderu lub pliku. W tym celu należy użyć odpowiednich uwierzytelnień i nagłówków zwracanych przez serwer.

Przykładowa zawartość pliku robots.txt: User-agent: * Allow: / Sitemap: https://tenodwordpressa.pl/sitemap.xml Taki zapis pozwala na indeksowanie wszystkich dostępnych folderów strony oraz wskazuje adres sitemapy. Dodatkowo, za pomocą odpowiedniego adresu URL w pliku robots.txt, można precyzyjnie określić, które adresy URL powinny być wykluczone z indeksacji lub do nich dopuszczone. Aby uzyskać dostęp do pliku robots.txt, dodaj '/robots.txt’ do domeny w pasku adresu.

Możesz wykluczyć konkretne roboty czy też foldery dla nich np.: User-agent: Googlebot Disallow: /nogooglebot/ W kontekście zarządzania dostępem do określonych adresów URL, plik robots.txt odgrywa kluczową rolę, umożliwiając wykluczenie lub dopuszczenie dostępu do nich.

Po określeniu User-agent: Googlebot, możemy użyć dyrektywy ‘Allow’ lub ‘Disallow’ do zarządzania dostępem robota Google do konkretnych URL-i. Jest to szczególnie ważne dla robotów Google, aby precyzyjnie określić, które zasoby są dostępne dla robotów Google, a które powinny być z nich wykluczone, co podkreśla różnicę w podejściu do różnych typów robotów Google.

Przykładowa zawartość pliku robots.txt:

User-agent: *
Allow: /
Sitemap: https://tenodwordpressa.pl/sitemap.xml

Taki zapis pozwala na indeksowanie wszystkich dostępnych folderów strony oraz wskazuje adres sitemapy.

Możesz wykluczyć konkretne roboty czy też foldery dla nich np.:

User-agent: Googlebot
Disallow: /nogooglebot/

Zaleca się użycie Google Search Console do testowania pliku robots.txt, aby zweryfikować poprawność składni i dostosować go do specyficznych wymagań witryny.

O czym należy pamiętać podczas tworzenia pliku robots.txt?

Indeksowanie twojej strony jest kluczowe, a plik robots.txt odgrywa ważną rolę w decydowaniu, które części Twojej witryny mogą być indeksowane przez wyszukiwarki. Na twojej witrynie powinien być tylko jeden plik robots.txt dostępny pod adresem url /robots.txt, który zarządza dostępem do różnych URLi w ramach Twojej witryny. Plik dotyczy tylko jednej domeny i nie można go stosować do subdomen, nawet jeśli są one w folderach obok. Edytor plików, taki jak Yoast SEO, może być użyty do tworzenia pliku robots.txt i dodawania odpowiednich linii kodu.

Plik musi być plikiem tekstowym kodowanym w UTF-8. Ważne jest, aby pamiętać, że plik robots.txt nie służy do ukrywania strony internetowej przed wyszukiwarkami, ale do instruowania robotów, które części witryny są dostępne do skanowania. Plik musi zawierać przynajmniej jedną regułę. W jednym wierszu może być tylko jedna instrukcja. Pierwszeństwo ma instrukcja umieszczona wyżej w pliku. # oznacza początek komentarza.

Domyślnie na WordPress plik robots.txt nie jest tworzony. Możesz go utworzyć ręcznie i go przesłać na serwerem ftp.

Mini wskazówka: Yoast SEO tworzy ten plik i zamieszcza w nim swoje podstawowe blogi, pomagając w zarządzaniu tym, jak wyszukiwarki google interpretują Twoją stronę.

Plik robots.txt jest niezwykle ważny dla witryny internetowe, ponieważ pozwala właścicielom stron kontrolować indeksowanie i dostęp robotów wyszukiwarek do określonych części ich witryny.

Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/robots/intro?hl=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *