Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2023 roku?

Rynek i technologie internetowe wciąż się rozwijają i pozwalają w bardzo łatwy sposób tworzyć strony www. Dostępne w 2023 roku rozwiązania pozwalają stworzyć stronę bez umiejętności programowania, a co za tym idzie, znacząco obniżają koszty.

Dlatego jeśli zaczynasz prowadzić przedsiębiorstwo, to najprawdopodobniej zastanawiają Cię takie kwestie jak:

 • Jakie koszty trzeba ponieść, by stworzyć swoją stronę internetową?
 • Czy mogę stworzyć stronę za darmo?
 • Ile kosztuje stworzenie bloga?
 • Co ma wpływ na cenę strony internetowej?

W kolejnych akapitach postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zapraszam do lektury!

Obowiązkowe koszty Twojej strony www

Stworzenie strony internetowej w zależności od wybranego rozwiązania może generować podstawowe koszty w formie:

Dodatkowo w zależności od Twojego budżetu i / lub mogą pojawić się dodatkowe koszty w formie:

 • wynagrodzenie dla designera za projekt graficzny strony
 • wynagrodzenie dla programisty za zakodowanie projektu
 • wynagrodzenie dla webmastera za opiekę nad stroną
 • opłaty za wykorzystane komercyjne moduły / wtyczki / motywy / skórki lub inne rozwiązania

Ile kosztuje strona www? – elementy mające wpływ na cennik

Tak jak widzisz, na ostateczny koszt strony www składa się wiele podstawowych czynników takich jak praca innych czy też zasoby serwera i domena.

Jednakże wpływ mają również aspekty techniczne, które składają się na całość serwisu internetowego.

Dlatego w kolejnych fragmentach omówimy przede wszystkim cms, design, seo i inne aspekty techniczne, mające wpłw na cenę stworzenia strony www lub sklepu internetowego.

Wpływ CMS na cenę strony www

Content management system (CMS) – zastosowany system zarządzania treścią może mieć znaczący wpływ na cenę projektu strony www. Niektóre z nich wymagają specjalisty, które zaprogramuje większość funkcjonalności.

Inne zaś pozwalają wykorzystać gotowe elementy, co przekłada się na znacznie mniejszy wkład specjalistów. Do najbardziej popularnych systemów cms należy WordPress.

Pozwala on tworzyć proste strony za pomocą kreatorów i page builderów takich jak elementor, beaver builder czy już nawet natywny Gutenberg, ale też bardziej zaawansowane za pomocą dedykowanych rozwiązań.

Strony oparte w 100% na szablonach i kreatorach stron mogą kosztować już nawet kilkaset złotych. Jednakże strony wykonane w ten sposób charakteryzują się kiepską optymalizacją SEO, długim czasem ładowania i często ograniczonymi możliwościami rozwoju.

Wpływ design systemu na cenę stworzenia strony www

Design system – to zbiór informacji, dobrych praktyk, kolorów, czcionek i kształtów, które stosowane są w całej identyfikacji Twojej marki. Pozwala on na znacznie łatwiejsze projektowanie stron, produktów i dokumentów firmowych.

Jeśli jej nie ma to zaprojektowanie strony, powinno być początkiem jego stworzenia. Można wykorzystać do tego gotowy design system np.: Material Design stworzony przez Google.

Jest to niemalże darmowe rozwiązanie, które zawiera wiele dobrych praktyk UI i UX. Material design wystarczy dostosować do swoich potrzeb.

Niestety wiele stron wciąż nie korzysta z żadnych design systemów, co w ostateczności przekłada się na brak spójności w identyfikacji i komunikacji marki. W dłuższej perspektywie może to się odbić czkawką.

Koszt stworzenia design systemu, to dodatkowy koszt pracy designera.

Ile kosztuje stworzenie strony www – wpływ SEO

Jednym z kluczowych elementów stworzenia strony www jest jej odpowiednie dostosowanie do wymagań wyszukiwarek internetowych. Często wymaga to dodatkowej pracy czy wykorzystania dodatkowych narzędzi.

Przede wszystkim wymaga to znajomości dobrych praktyk SEO i zrozumienia działania wyszukiwarek internetowych.

Wiele stron internetowych tworzonych w kreatorach, czy po prostu przez osoby, które nie mają pojęcia o SEO, zawiera wiele podstawowych błędów jak np.:

 • brak atrybutów nofollow na linkach wychodzących
 • nieodpowiednia struktura nagłówków
 • duplikaty treści
 • kiepskie linkowanie wewnętrzne
 • i wiele więcej…

Któreś ze słów na powyższej liście jest niezrozumiałe? Sprawdź słownik SEO! A jeśli chcesz samemu przyjrzeć się stronie pod kątem SEO, to koniecznie dołącz do newslettera i odbierz checklistę SEO!

Późniejsza optymalizacja strony czy też sklepu często może kosztować nawet więcej niż stworzenie tej strony od nowa.

Szybkość ładowania się strony, a cena projektu

Kolejnym kluczowym aspektem działania Twojego biznesu online jest szybkość ładowania się Twojego sklepu czy strony www.

Dlaczego ładowanie się strony www ma wpływ na Twój biznes?

Wynika to z tego, że weszliśmy już do ery mobile! A to znaczy, że strony muszą ładować się w mgnieniu oka na telefonie! Jeśli twój sklep ładuje się kilka sekund, to prawdopodobnie internauta porzuci zakupy u Ciebie.

Jeśli Twoja strona www nie wczytuje się gdy internauta korzysta z 3G, to tracisz szansę na pozyskanie nowego klienta!

Zadbanie o szybkość ładowania się strony to kolejny aspekt, który wpływa znacząco na cenę strony www.

Wielokrotnie wymaga to pracy programisty, który zadba o ograniczenie ładowania się zbędnego kodu na stronie czy też zoptymalizuje ładowanie obrazów, czy czcionek.

Często takich optymalizacji nie wykona się za pomocą „wtyczki” czy „modułu” do przyśpieszenia strony. A czas i wiedza specjalistów jest kosztowna. Nie daj się nabrać na osoby, które mówią, że poprawią szybkość ładowania się strony za 100 zł!

To ściema! A cały zabieg polega na zainstalowaniu skryptu lub wtyczki, która oszukuje popularne audyty GtMetrix czy Lighthouse.

Wpływ dodatkowych integracji na cenę strony www

Dodatkowe integracje również znacząco mogą wpłynąć na koszt stworzenia strony www czy sklepu internetowego.

Wynika to często ze skomplikowania integracji i wykorzystywanego systemu CMS. Niektóre rozwiązania nie posiadają gotowych modułów lub wtyczek.

Wtedy zintegrowanie strony z danym systemem wymaga pracy programisty.

Dodatkowe, gotowe integracje – stałe koszty stworzenia strony www

Jednakże jest wiele gotowych integracji na rynku, które możesz wdrożyć za pomocą webhooków i narzędzi lowcode lub nocode.

W przypadku stron e-commerce czy stron sprzedażowych pojawiają się typowe integracje, które kosztują stałą opłatę abonamentową np.:

Jest to często koszt nawet od 200 zł rocznie za narzędzie czy w niektórych przypadkach, kwota jest zależna od wykorzystywanego pakietu np.: operacji.

Dlatego warto jeszcze przed stworzeniem strony lub sklepu przemyśleć również użycie takich narzędzi. Tak, aby skalowanie biznesu było łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu.

Wiedza twórcy, a koszt stworzenia strony www

Jednym z ostatnich elementów, mających wpływ na cenę stworzenia witryny internetowej czy też sklepu internetowego jest wiedza twórcy.

Naturalne jest, że z im lepszym specjalistą mamy do czynienia, tym większy koszt będziemy musieli ponieść.

Jednakże dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu błędów, których cena może znacząco przewyższyć koszty stworzenia takiej strony www czy platformy e-commerce.

Praca warsztatowa / projektowa ze specjalistą, który zbuduje stronę www, może uświadomić nas nie tylko w zakresie stworzenia strony www, ale też świadczenia usług czy na temat naszych produktów.

Często takie osoby mają za sobą już wiele podobnych projektów, znają potrzeby różnych grup docelowych i mogą doradzić, co się sprawdza, a co nie.

Dodatkowo zadbają o to, by strona spełniała również wymogi RODO i inne wymogi prawne.

Dowiedz się jak pracować z freelancerami i zobacz, jak wybrać odpowiedniego wykonawcę strony www. Dzięki temu wpisowi unikniesz fuckupu czy nawet przepalenia swoich pieniędzy.

Czy mogę stworzyć stronę www za darmo?

No właśnie! Jeśli jesteś na wczesnym etapie swojego biznesu, to nie musisz wydawać ogromu pieniędzy na współpracę ze specjalistami.

W jaki sposób możesz stworzyć stronę www za darmo?

Wystarczy skorzystać z darmowych narzędzi np.: do budowania listy mailowej i wysyłki newslettera!

Są to np.: mailerlite. Dzięki temu narzędziu zbudujesz landing page bez jakichkolwiek kosztów finansowych.

Możesz też wykorzystać webflow lub inne kreatory stron, które pozwalają korzystać ze swoich zasobów za darmo!

Niesie to za sobą wiele ograniczeń. Jednakże pozwalają Ci one wystartować za darmo!

Możesz również ograniczyć koszty do minimum, czyli do kosztów stałych jak hosting i domena i stworzyć stronę na własną rękę z pomocą pomocy naukowych na youtube czy innych blogach.

Ile kosztuje stworzenie strony www przez Ten od WordPressa?

Współpraca ze mną to przede wszystkim współpraca warsztatowa. Nie zajmuję się już tworzeniem stron z czyjegoś projektu, który nie był ze mną konsultowany.

Czuję się odpowiedzialny za wytwarzane przeze mnie strony internetowe.

Najprostsze strony i blogi to zwykle koszt kilku tysięcy złotych. Jednakże najbardziej aktualne kwoty znajdziesz zawsze w zakładce zatrudnij mnie.

Dołącz do mojego newslettera i odbierz checklistę landing page! Dzięki tej liście kontrolnej żaden ważny element nie zniweczy Twojej kampanii!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *