Obsługa stron i wpisów na WordPress

Strony i wpisy to najbardziej podstawowe jednostki postów, które mogą być stworzone w systemie CMS WordPress (dlatego we wpisie znajdziesz wzmianki o postach – wtedy dane ustawienie dotyczy każdego typu stron i wpisów).

Wpisom mogą zostać przypisane kategorie i tagi, które pozwalają na łatwiejszą segmentację treści oraz ich wyszukiwanie, natomiast stronom możemy przypisywać rodziców (strony nadrzędne), by zbudować strukturę.

Jeśli jeszcze nie przebrnąłeś przez konfiguracje ustawień Twojego WordPressa, to koniecznie musisz zobaczyć ostatni post: Obsługa ustawień WordPress.

Ustawienia wpisów i stron w edytorze

Status i dostępność – ta opcja odpowiada za dostępność naszego posta, który może być prywatny – tylko dla zalogowanych użytkowników, publiczny – dostępny pod wskazanym adresem, zabezpieczony hasłem – dostępny pod wskazanym adresem, ale po wpisaniu hasła.

Opublikuj – opcja publikacji odpowiada za ustawienie czasu opublikowania posta i uszeregowania go na listingach. Data może być z przeszłości, wtedy wpis powinien zostać umieszczony pod obecnymi postami w kanałach informacyjnych np.: na stronach kategorii czy tagów. Jeśli data będzie z przyszłości to wtedy wpis zostanie opublikowany po upływie wskazanej daty.

Przypnij na górze bloga – jeśli motyw przewiduje taką opcję to przypięty wpis powinien pojawiać się jako pierwszy na listingu wpisów.

Oczekuje na przegląd – ta opcja jest wykorzystywana jeśli w witrynie pracuje kilku użytkowników, w tym użytkownik z uprawnieniami redaktora, który przed publikacją wpisu jest odpowiedzialny za wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Autor – w tym polu możemy wybrać użytkownika, który napisał wpis. Domyślnie wybierany jest ten, który utworzył dany post.

Szablon – jeśli w motywie zostało przewidziane kilka szablonów dla naszych postów, to mamy możliwość jego zmiany. Dzięki temu mamy możliwość zarządzania układem treści oraz ogólnym wyglądem każdego z wpisów.

Rewizje – rewizje pozwalają na kontrolę zmian zachodzących w danym poście, w zależności od konfiguracji witryny lub zainstalowanych wtyczek może być ich ustalona ilość i nadmiarowe rewizje są na bieżąco usuwane. Dopóki istnieją rewizje, to możesz przywrócić wybraną przez Ciebie wersję posta.

Bezpośredni odnośnik – jest to miejsce na adres url twojego posta, który wyświetlany jest kilka linii niżej. Domyślnie jest on generowany na podstawie tytułu jaki nadamy naszemu postowi.

Kategorie – służą przede wszystkim do grupowania wpisów według ich tematów. Można je wykorzystać do stworzenia klastrów treści. WordPress udostępnia możliwość przypisania kilku kategorii do jednego wpisu.

Tagi – mogą zostać wykorzystane, by pokazać jakie tematy są poruszane w ramach wpisu, często są wyświetlane na stronie głównej, by użytkownik mógł przejść do interesującego tematu, jednakże dobrą praktyką jest wykorzystywanie ich tylko do łączenia tematycznego wpisów w wyszukiwarce naszej witryny (również możemy dodać wiele tagów do jednego wpisu).

Obrazek wyróżniający – wykorzystywany jako element graficzny umieszczany na listingach oraz pojedynczych stronach konkretnych postów, wybieramy go z biblioteki mediów lub bezpośrednio przesyłamy.

Zajawka – charakterystyczny element dla wpisów w systemie WordPress. To właśnie treść zajawki jest wyświetlana na listingach na stronie bloga lub stronach kategorii, powinna zawierać krótkie streszczenie i zachętę do przeczytania naszego posta.

Dyskusja – w tej sekcji możemy zezwolić na komentarze. Jeśli twój motyw uwzględnia szablon formularza i listingu komentarzy to, w zależności od konfiguracji na stronie ustawień będą one mogły być dodawane przez internautów.

Trackbacki i pingbacki – to ustawienie odpowiada za pozwolenie innym blogom na oznaczanie naszego wpisu lub strony i wysyłanie nam powiadomień o tych wzmiankach. Jednakże sugeruję, by nie włączać tej możliwości, ponieważ często służy to do działań spamerskich, które mogą zaszkodzić Twojej stronie.

Atrybuty strony – w tym miejscu możemy wskazać, wcześniej wspomnianego rodzica, czyli stronę nadrzędną dla edytowanej strony oraz kolejność wśród pozostałych podrzędnych stron.

Edytor Gutenberg na stronach i we wpisach

Gutenberg to domyślny edytor treści postów, który zastąpił klasyczny edytor z poprzednich wersji WordPressa. Jeśli zdarza lub zdarzało Ci się korzystać z Notion to obsługa Gutenberga będzie dla Ciebie dość łatwa i intuicyjna. Listę bloków możemy odkryć poprzez wpisanie ukośnika „/”, tak jak w Notion.

Dzięki Gutenbergowi możesz dodawać bloki i makra (shortcode’y) do treści postów. Wystarczy, że wciśniesz plus i wybierzesz typ bloku oraz dostosujesz go, tak jak chcesz. Wyróżniamy wiele typów bloków jak nagłówki, akapity, listy, obrazki, cytaty oraz dynamiczne widżety. Jednakże zostaną one szczegółowo omówione w innym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *