Jak stworzyć swój własny motyw (theme) na WordPress? – Podstawowy szkielet

3 min czytania
Jak stworzyć swój własny motyw (theme) na WordPress? – Podstawowy szkielet

Motyw (klasyczny) w systemie zarządzania treścią WordPress to zbiór szablonów, które określają to jak wygląda serwis www, na którym jest on wykorzystany, jak wyglądają strony i wpisy. Zawiera przede wszystkim pliki php, skrypty JavaScript, style CSS, grafiki, fonty oraz pliki tekstowe z instrukcją użytkowania lub tzw. changelog.

Należy jednak pamiętać o fundamentalnych różnicach między wtyczką a motywem. Twórcy WordPress rekomendują, by w ramach motywu nie dodawać krytycznych funkcjonalności, które w ramach zmiany motywu na inny zostały odebrane użytkownikowi np.: dodatkowe taksonomie.

Z tego wpisu dowiesz się, jak wygląda podstawowa struktura motywu, jakie pliki powinien zawierać oraz o czym musisz pamiętać, tworząc swój własny motyw.

Czym jest dedykowany motyw?

Dedykowany motyw (z ang. theme) dla strony opartej o WordPress to przede wszystkim optymalizacja szybkości ładowania się strony, ograniczenie zbędnego kodu oraz pełna kontrola nad nim, ale także kontrola nad kształtem i wyglądem tworzonej strony.

Motywy dostępne w repozytorium oferują szeroki zakres funkcjonalności, by jak najwięcej użytkowników mogło je dopasować do swoich potrzeb, co niesie za sobą wiele linijek, często nadmiarowego kodu.

Stworzenie własnego motywu – jak zacząć?

By stworzyć swój motyw, musisz przejść do folderu ze swoją instancją WordPress do folderu /wp-content/themes/, a następnie utworzyć w nim folder z nazwą Twojego motywu.

Podstawowe pliki, jakie są wymagane, by móc włączyć motyw to: style.css oraz index.php. Wewnątrz tego pierwszego umieszczamy przede wszystkim informacje o naszym theme, w tym:

  • nazwa motywu, autor i informacje o nim,
  • licencja,
  • opis i wymogi,
  • wersja,
  • dane do translacji.

Jak to wygląda w praktyce?

/*
Theme Name: Ten od WordPressa
Theme URI: https://tenodwordpressa.pl
Author: Ten od WordPressa
Author URI: https://tenodwordpressa.pl/
Description: Własny szybki motyw, zastosowany na stronie tenodwordpressa.pl
Tags: ten od wordpressa, własny motyw,
Version: 1.0
Requires at least: 5.0
Tested up to: 5.4
Requires PHP: 7.4
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain: tenodwp
*/

Natomiast drugi plik – index.php – w przypadku braku innych plików jest odpowiedzialny, za obsłużenie wszystkich typów postów (stron i wpisów) na przykład za pomocą warunków w PHP.

Jednakże na potrzeby włączenia motywu może być on pusty. Wówczas strona główna naszego serwisu będzie cała biała i nie będzie zawierała kodu HTML. Tak opracowany folder i zawartość wyżej wymienionych plików pozwala wyświetlać nasz theme w WP oraz go włączyć i wyłączyć.

By dodać obraz, wyświetlany w WordPress razem z informacjami o naszym motywie należy umieścić w jego folderze plik screenshot.jpg o rozdzielczości 1200 x 900 px.

Udostępnienie swojego motywu w repozytorium WordPress

By udostępnić swój motyw w repozytorium WordPressa, musi on składać się tylko z 4 plików. Poza wcześniej omówionymi należy umieścić również plik umożliwiający dodawanie i wyświetlanie komentarzy.

  • index.php
  • style.css
  • screenshot.jpg
  • comments.php

Jeśli twój motyw zawiera wyżej wymienione pliki, możesz go wysłać tutaj, następnie zostanie on sprawdzony przez zespół odpowiedzialny za opiniowanie motywów dostępnych w repozytorium.

Możesz zostać poproszony o dodanie pozostałych plików szablonów lub może on zostać zaakceptowany i z czasem będzie dostępny w repozytorium WordPress.org.

14 marca, 2022 | Ten od WordPressa | WordPress Developer