8 skutecznych sposobów na promocję kursu online

Kursy online i szeroko pojęty e-lerning to przyszłość. Według danych GlobeNewswire światowa wartość tego sektora w roku 2021 sięgała 215 mld dolarów. Prognozuje się jednak, że rynek ten rośnie w tempie 13 proc. rocznie. Zwiększający się popyt sprawia, że sprzedaż kursów jest coraz bardziej opłacalna. Dlatego pokażę Ci, w jaki sposób skutecznie promować swoje kursy, byś również Ty mógł na tym zyskać!

Gdzie sprzedawać kursy?

Platforma do kursów online to jedno z lepszych rozwiązań. Jej największą zaletą jest fakt, że jej właścicielem jesteś Ty, więc nikomu nie oddajesz prowizji za sprzedaż. Jedyną opłatą, tak jak w przypadku wszystkich płatności w Internecie, jest ta, którą pobierają operatorzy płatności za korzystanie z ich bramek płatności. 

Raz postawiona platforma sprawia, że płacisz jedynie za hosting i serwer. To wszystko, czego potrzebujesz, gdy posiadasz już własną platformę. Odpowiednia jej konfiguracja pozwoli Ci na sprzedaż nie tylko kursu, ale również e-booków, subskrypcji oraz innych produktów cyfrowych. Platforma taka może więc pełnić jednocześnie funkcję sklepu internetowego. 

Już teraz pomyśl, czy sprzedajesz osobno każdy moduł, czy chcesz sprzedawać swój kurs w pakiecie. Czy na końcu kursant będzie mógł zdać test, a następnie wygenerować i wydrukować certyfikat? 

Wizualizacja persony i najważniejszych informacji o niej

Co to persona, czyli kim jest Twój klient?

Chcesz nagrać swój pierwszy kurs? A może posiadasz już złożony materiał i nie wiesz, co z nim zrobić dalej? Zastanawiasz się, komu możesz sprzedać kurs? By się tego dowiedzieć, musisz stworzyć personę klienta.

Nie możesz oferować kursu wszystkim. Łatwiej sprzedać szkolenie osobom, którym jest ono potrzebne. By odpowiednio stworzyć profil swojego klienta i móc używać odpowiedniego języka, by zachęcić go do kupna kursu, warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań: 

 • Kim jest mój klient? (wypisz płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania);
 • Jak wygląda jego życie? (czy ma rodzinę, czym ona dla niego jest, w jaki sposób spędza wolny czas, gdzie mieszka, a gdzie chciałby mieszkać, z kim lub czym się utożsamia);
 • Gdzie pracuje? (w jakiej branży, na jakim stanowisku, ile zarabia, jakie ma cele zawodowe i ewentualne problemy, które możesz rozwiązać);
 • Jakie wyznaje wartości? (czego się obawia, przeciw czemu protestuje);
 • Dlaczego jest zainteresowany twoim kursem? (jaki problem rozwiąże, w czym mu pomoże, co chce za jego pomocą osiągnąć);
 • Co mogłoby go zniechęcić do kupna kursu? (cena, brak zaufania do Ciebie, brak gwarancji lub jeszcze coś innego?);
 • Co sprawi, że zacznie się interesować Twoim kursem? (zobaczy ciekawą reklamę, interesuje się tematyką poruszaną na szkoleniu, zainteresują go bonusy i praktyczne materiały). 

Tworząc profil klienta, warto opierać się na danych, a nie na wyobrażeniach. W tym celu można wykorzystać informacje z twoich social mediów. Sprawdź, kto obserwuje twoją stronę i jakie osoby udzielają się w komentarzach. W ten sposób możesz poznać twojego idealnego klienta.

Pamiętaj, że oprócz obserwacji, możesz też rozmawiać z osobami obserwującymi Cię w sieci. Stwórz ankietę, która sprawdzi, kim są i czego od Ciebie oczekują. W czym możesz im pomóc? Przygotuj pytania otwarte i zamknięte. By potencjalni klienci chętniej odpowiadali, zaoferuj prezent po wypełnieniu ankiety. Ewentualnie obiecaj, że podzielisz się opracowanymi wynikami. 

lead magnet czyli prezent za zapis na listę mailową

Czym jest lead magnet i jak go wykorzystać do promocji własnego kursu online?

W jaki sposób skutecznie promować kurs online? Na to pytanie możesz dostać różne odpowiedzi. W zależności od tego, kogo o to pytasz. Specjalista od reklam powie, że potrzebujesz płatnych rozwiązań, seowiec stwierdzi, że przede wszystkim dobrych tekstów pozycjonujących, a osoba zajmująca się social mediami powie Ci w tajemnicy, że jeśli Cię tam nie ma, to Twój klient Cię nigdy nie pozna. 

Wszyscy oni jednak zgodnie przyznają, że w celu dotarcia do jak największej grupy osób zainteresowanych tematem Twojego kursu, potrzebujesz ich adresów mailowych. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak ważnymi danymi są adresy ich skrzynek pocztowych, dlatego nie podadzą Ci ich za darmo.

Dlatego, oprócz kursu, musisz stworzyć lead magnet. Produkt, który będzie próbką Twojej wiedzy i przyciągnie klientów na Twoją stronę. Gratis ten dostaną na skrzynkę mailową, więc muszą podać Ci jej adres.

Byś nie musiał wysyłać każdemu oddzielnie lead magnetu, warto zautomatyzować ten proces. Potrzebny Ci do tego będzie landing page, a więc strona, na której klient będzie mógł się zapisać na Twoją listę mailingową, a następnie specjalne programy wyślą automatycznie mu wiadomość powitalną wraz z prezentem.  

Co może być skutecznym lead magnetem? W zależności od tematu Twojego kursu będzie to:

 • e-book,
 • szablon grafiki / dashboardu w notion,
 • lista przydatnych narzędzi, 
 • lista „to do”,
 • treści edukacyjne,
 • checklista,
 • zbiór trendów w branży,
 • zbiór stron lub firm z branży, 
 • kilka darmowych lekcji z kursu,
 • dostęp do zamkniętej grupy edukacyjnej. 

To od Ciebie zależy, czym chcesz przyciągnąć swojego klienta. Pomyśl nad tym, co możesz zrobić, by mu podarować za darmo, a więc za adres e-mail? 

Lista mailowa w mailerlite

Po co Ci lista mailowa?

Ponieważ zapisując się na listę mailingową, użytkownik przekazuje Ci zgodę na przesyłanie treści marketingowych, w tym oferty kursu online. Skoro osoby były zainteresowane pobraniem darmowej próbki, jest bardzo prawdopodobne, że będą chciały poszerzyć swoją wiedzę o tę, która znajduje się w kursie. 

Pamiętaj, że bardzo ważne jest regularne wysyłanie maili z ciekawymi informacjami z branży. Pokaż, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. Podziel się ze swoimi kursantami wiedzą, wysyłaj ciekawe artykuły czy nowinki branżowe.

Gdy będą głodni większej dawki wiedzy, zaproponuj im jej kompendium w postaci płatnego e-booka lub kursu. Pamiętaj, by w kolejnych mailach do klientów, rozwiewać ich ewentualne wątpliwości. Dzięki temu łatwiej Ci zaufają i zdecydują się na zakup kursu. 

metody promocji kursu w social mediach - ten od wordpressa

Social media i ich rola w promowaniu kursu online

Obecność na platformach takich jak Facebook, Instagram, Linked-in czy TikTok to świetny sposób promowania kursu online. Nie tylko zyskujesz dzięki nim informacje o swoich potencjalnych klientach, ale także możesz im od czasu do czasu przypominać, że szykujesz kurs online. 

Jak najlepiej wykorzystać platformy społecznościowe do promowania swojego kursu?? Możesz na przykład dzielić się procesem tworzenia, a nawet zachęcać obserwatorów do tego, by pomogli Ci wybrać ważne dla nich detale:

 • tytuł modułu,
 • temat  przewodni modułu, zadania po konkretnych lekcjach,
 • pytania do egzaminu certyfikującego.

Osoby, które poczują się współtwórcami kursu lub ebooka, chętniej zapłacą za produkt końcowy, by sprawdzić, jak wyszedł. 

Warto również pamiętać, że na mediach społecznościowych możesz się również reklamować. Nie chodzi tu jedynie o reklamę płatną, ale także o reklamę organiczną. Możesz zachęcać w postach swoich fanów do pobrania lead magnetu i zostawieniu tym samym swojego adresu e-mail

Szybki tip: Jeśli jeszcze nie jesteś obecny na żadnej platformie społecznościowej i nie budujesz grupy odbiorców, radzę Ci nie rzucać się na głęboką wodę i zakładać kont wszędzie. 

Nie powiem Ci, która platforma jest lepsza, bo nie wiem, gdzie znajduje się Twoja grupa docelowa. By do niej trafić, skup się na jednym medium, gdzie znajdziesz najwięcej takich osób / grup.

Skuteczność seo - wyniki promocji strony w google

Wykorzystaj SEO do promocji kursu online

Działania SEO, jakich potrzebujesz do promowania swojego kursu, to przede wszystkim content, a więc dobrze poprowadzony blog. Warto poruszać na nim tematy bliskie tematyce kursu. Takie, które przyciągną potencjalnego klienta i go zachęcą do dołączenia do Twojej listy mailowej.

Jednak Twój blog to nie wszystko.

Kolejnym działaniem, którym skutecznie  wypromujesz kurs, jest inwestycja w artykuły sponsorowane i artykuły partnerskie na portalach bliskich personie Twojego klienta. Artykuł taki, niezależnie od tego, czy znajduje się na portalu, czy blogu prowadzonym przez kogoś innego, powinien być podlinkowany do strony Twojego bloga lub od razu do landing page z możliwością zapisu na Twoją listę mailową.

Buduj zaufanie, stawiając wyzwania. 

Zbieranie leadów, promocja w social mediach i tematyczne wpisy na blogu to nie jedyne metody promowania kursów online. W jaki jeszcze sposób możesz poinformować swoją grupę odbiorców o tym, że tworzysz dla niej wartościowy materiał?  

Zorganizuj wyzwanie! 

Potencjalnym kursantom łatwiej będzie Ci zaufać, gdy jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży kursu podzielisz się z nimi podstawową wiedzą. Forma wyzwania jest idealna, ponieważ uczestnicy kursu mogą się wstępnie poznać na zamkniętym forum i będą się tam motywować nawzajem, a może i rywalizować między sobą o status najlepszego w danej edycji?

Webinar – podstawowe narzędzie promocji kursu 

Odważ się przemówić do przyszłych kursantów na żywo. Zaproś swoich odbiorców na bezpłatny webinar. Wybierz temat, który może być wprowadzeniem do kursu i pamiętaj, by zostawić w odbiorcach poczucie niedosytu. „Szczegóły możecie poznać po zakupie kursu”. Pamiętaj, by przygotować kod rabatowy dla osób, które poświęciły swój czas na spotkanie z Tobą.

Jeśli na koniec webinaru zorganizujesz sesję pytań i odpowiedzi, możesz sprawdzić, jakie jeszcze problemy dręczą Twoich obserwatorów. Może odpowiedzią na nie będzie bonusowy moduł w Twoim kursie lub inne dodatkowe materiały w nim zawarte? Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie lub odpowiedź jest zbyt złożone odpowiedz na nie mailowo.

Jaki temat webinaru do promocji kursu?

Wybór tematu webinaru do promocji kursu jest kluczowy, ponieważ powinien on przyciągnąć uwagę potencjalnych uczestników i zainteresować ich zakupem pełnego kursu.

Wybór tematu webinaru do promocji kursu jest kluczowy, ponieważ powinien on przyciągnąć uwagę potencjalnych uczestników i zainteresować ich zakupem pełnego kursu. Przede wszystkim warto zacząć od zrozumienia swojej grupy docelowej. Analiza persony klienta pozwoli Ci określić, kim są Twoi idealni klienci, jakie mają problemy i jakie cele chcą osiągnąć.

Badanie potrzeb, na przykład poprzez ankiety, komentarze w mediach społecznościowych czy bezpośrednie rozmowy, pomoże dowiedzieć się, czego najbardziej potrzebują Twoi potencjalni klienci.

Kiedy już wiesz, kim są Twoi klienci i czego potrzebują, wybierz temat webinaru, który rozwiązuje konkretny problem. Skup się na rozwiązaniu jednego z głównych problemów, z którymi borykają się Twoi klienci, i postaraj się, aby temat był praktyczny i natychmiast użyteczny dla uczestników.

Dobrze jest również, aby temat webinaru był przedsmakiem pełnego kursu – wybierz fragment kursu, który pokazuje wartość, jaką oferuje pełny kurs, i udostępnij kilka dodatkowych materiałów, które są częścią kursu. Dzięki temu uczestnicy będą mogli zobaczyć, co mogą zyskać.

Na koniec pamiętaj o stworzeniu atrakcyjnego tytułu webinaru. Tytuł powinien być krótki, jasny i zrozumiały dla Twojej grupy docelowej, a także pokazywać wartość webinaru. Na przykład tytuł „Jak zwiększyć sprzedaż online o 50% w 30 dni” od razu wskazuje, jaką korzyść mogą uzyskać uczestnicy.

Przykłady tematów webinarów do promocji kursu:

 1. „10 kluczowych strategii marketingowych dla małych firm”
 2. „Jak stworzyć efektywną kampanię reklamową na Facebooku”
 3. „Podstawy programowania w Pythonie – pierwszy krok do kariery w IT”
 4. „Optymalizacja SEO: Jak zwiększyć widoczność swojej strony w wyszukiwarkach”
 5. „Skuteczne techniki sprzedaży w e-commerce”

Dostęp do kursu za test i opinie

Pokaż swój kurs za darmo! To kolejna bardzo skuteczna metoda jego promocji. Jak to za darmo zapytasz? Już spieszę z odpowiedzią. Tak, za darmo, ale nie do końca.

Nie wszystkim. Może wśród osób z Twojej społeczności znajdą się takie, które są wyjątkowo aktywne? Nadaj im dostęp do kursu wcześniej i poproś ich o opinię na jego temat. 

Dzięki temu dowiesz się, czego brakuje w kursie, poznasz jego słabe i mocne strony. Zdobytą opinię będziesz mógł wykorzystać jako social proof na stronie sprzedażowej czy w całej komunikacji w social mediach i reklamach.

Wspópraca z innymi twórcami przy tworzeniu kursu

Promocja kursu z pomocą partnerów

Spróbuj współpracy z influencerem – osobą, która jest dobrze kojarzona w danej dziedzinie. Możesz poprosić taką osobą o nagranie dodatkowych materiałów za udział w zyskach lub za stałe wynagrodzenie od wyników. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla Ciebie będzie wypłata jednorazowego wynagrodzenia takiej osobie za materiały i zajęcie się sprzedażą na własną rękę.

Możesz też zaoferować takiej osobie afiliacje Twojego kursu, czyli oddawanie % od każdego zamówienia. Webinar w ramach szkolenia online, w czasie którego Ty będziesz prowadzącym, a znana osoba odpowie na pytania, o które wcześniej poprosiłeś kursantów, może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Prezenty dla najbardziej zaangażowanych

Pamiętaj o kodach rabatowych lub gratisach dla osób, które są częścią Twojej społeczności i posiadasz w swojej bazie ich adres e-mail. Niech poczują się wyjątkowo i z uśmiechem o tym mówią! 

Samo stworzenie kursu nie jest końcem Twojej przygody. Nawet najlepszy materiał nie jest nic wart, jeżeli nie wiedzą o nim nic Twoi klienci. Skup się na tym, w jaki sposób możesz skutecznie promować materiały edukacyjne, a jeżeli któryś z moich pomysłów przypadł Ci do gustu, będzie mi miło, jeśli dasz znać, jak go wdrożyłeś i jakie efekty przyniósł.

Podsumowanie

E-learning i kursy online rozwijają się dynamicznie, a ich sprzedaż staje się coraz bardziej opłacalna. Aby skutecznie promować swoje kursy, warto skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Posiadanie własnej platformy do sprzedaży kursów eliminuje potrzebę płacenia prowizji pośrednikom. Ważne jest również zrozumienie, kim jest nasz klient, poprzez tworzenie szczegółowego profilu idealnego odbiorcy.

Lead magnet, czyli darmowy produkt przyciągający klientów, pomaga w budowaniu listy mailingowej, co umożliwia regularne wysyłanie newsletterów z ofertami kursów. Obecność na platformach społecznościowych pozwala na budowanie relacji z klientami i angażowanie ich w proces tworzenia kursu.

Optymalizacja treści pod kątem SEO oraz publikowanie wartościowych artykułów zwiększa widoczność kursów w internecie. Organizacja webinarów i wyzwań angażuje potencjalnych kursantów, budując zaufanie i zachęcając do zakupu kursu. Współpraca z influencerami może znacząco zwiększyć zasięg promocji, a uzyskiwanie opinii od aktywnych członków społeczności pomaga doskonalić kursy i budować wiarygodność.

Stosowanie tych metod pozwala na skuteczną promocję kursów online i osiągnięcie sukcesu w dynamicznie rozwijającym się rynku e-learningu.

Często zadawane pytania

Brak prowizji dla pośredników, kontrola nad sprzedażą, możliwość sprzedaży różnych produktów cyfrowych.

Pozwala to lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów, co prowadzi do skuteczniejszej promocji kursów. Ale też w przypadku marketingu i sprzedaży w wielu różnych kanałach prowadzonych przez różne osoby, łatwiej zadbać o spójną komunikację.

Lead magnet to darmowy materiał przyciągający klientów (np. e-book, darmowe lekcje), który pomaga w zbieraniu adresów mailowych. Więcej znajdziesz w dedykowanym wpisie o lead magnecie.

Umożliwia regularne komunikowanie się z potencjalnymi klientami i promowanie kursów oraz innych produktów. Dzięki temu budujesz więź z klientami i rozgrzewasz ich do zakupu.

Dołącz do mojego newslettera i odbierz checklistę landing page! Dzięki tej liście kontrolnej żaden ważny element nie zniweczy Twojej kampanii!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *