Praca z freelancerami – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę strony www?

Część prac kreatywnych jak tworzenie grafik, obsługę social mediów, copywriting, prowadzenie bloga, czy właśnie stworzenie strony internetowej możesz zlecić freelancerom. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż współpraca z agencją, a wykonana praca może być na znacznie wyższym poziomie.

Kim jest freelancer?

Freelancer to tzw. wolny strzelec, który może wykonywać dla zleceniodawcy konkretne zadania. Często realizuje je na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.

Freelancerzy często pracują na pełen etat w jednej firmie, a po godzinach przyjmują dodatkowe zlecenia. Raczej nie pracują z biura, lecz z własnego mieszkania.

Współpraca z freelancerami często przebiega sprawniej niż z innymi firmami. Wynika to z ilości obsługiwanych klientów.

Freelancerzy zwykle poza wykonywaniem swojej pracy, dbają o rozwój swojej marki osobistej, dlatego znalezienie tych najbardziej popularnych nie będzie trudne.

Gdzie znaleźć freelancerów?

Freelancerów znajdziesz na wielu stronach internetowych, jednakże do najpopularniejszych należą:

  • Useme.com
  • fiverr.com
  • olx.pl
  • peopleperhour.com
  • grupy na facebooku
  • wyszukiwarka Google

Powyższe portale w jakimś stopniu pośredniczą pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą, dlatego gwarantują swego rodzaju bezpieczeństwo.

Jednakże jeśli znajdziesz freelancera pasującego do swoich zleceń, to powinieneś go „prześwietlić” (dla Twojego bezpieczeństwa).

Jak zweryfikować freelancera? – bezpieczeństwo zlecenia

Będąc na kilku grupach na Facebooku dla freelancerów, zdarza mi się czytać wpisy, że dany człowiek wziął zaliczkę i nie odpowiada na telefony i maile. Niestety okazuje się zwykle, że dana osoba padła ofiarą oszusta. Jak się od tego ustrzec?

Jeśli znajdziesz freelancera, którego warunki Ci pasują, warto go „sprawdzić”. Zwłaszcza jeśli nie korzystacie z portali pośredniczących jak np.: useme.com (za pomocą useme możesz podpisać umowę i zapłacić dopiero po odebraniu przedmiotu zlecenia).

Jeśli jest to człowiek z Facebooka, to sprawdź, czy jego dane pojawiają się w innych grupach. Czy tworzy markę osobistą poprzez dodawanie darmowych treści w social mediach (czy jest rozpoznawalny), czy posiada portfolio wykonanych prac.

Kiedy powinieneś być czujny? Jak uniknąć oszustwa?

Powinieneś być czujny zawsze gdy dana osoba nie ma żadnego zdjęcia profilowego i jest nowym członkiem danej grupy.

Twoją uwagę powinno zwrócić to, że freelancer nie chce wystawić faktury czy podpisać umowy, ale chce od razu zaliczkę.

Ostatnim elementem, który powinien wzbudzić Twoją czujność, jest rażąco niska cena…

Jeśli szukasz freelancera do stworzenia strony www, to sprawdź jakich błędów musisz się wystrzegać!

Ten od WordPressa

Współpraca z freelancerem

Freelancerzy bardzo często rozliczają się, działając w ramach działalności nierejestrowanej czy też w oparciu i umowę zlecenie / umowę o dzieło.

Dlatego zadbaj o szczegółową specyfikację przedmiotu zlecenia, tak aby obie strony wiedziały, czego od siebie oczekują i jakie wymogi powinny zostać spełnione.

Ponadto dobrą praktyką jest ustalenie kanału komunikacji oraz harmonogramu pracy z kamieniami milowymi, które powinny być w ramach tej współpracy zdobywane i odhaczane.

Podsumowanie

Decydując się na współpracę z freelancerem, pamiętaj o tych kilku rzeczach:

  • przed podpisaniem umowy / wysłaniem zaliczki prześwietl działalność tego freelancera
  • dla swojego bezpieczeństwa możesz rozliczać się za pomocą portalu useme.com
  • opisz szczegóły zlecenia oraz swoje wymogi
  • ustal harmonogram pracy i/lub ostateczny termin zakończenia zlecenia.

Jeśli szukasz freelancera do stworzenia i obsługi strony internetowej na WordPress, to skontaktuj się ze mną!

Dołącz do mojego newslettera i odbierz checklistę landing page! Dzięki tej liście kontrolnej żaden ważny element nie zniweczy Twojej kampanii!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *