O czym musisz pamiętać, zlecając stworzenie strony www? Te błędy mogą Cię słono kosztować!

Decyzja o stworzeniu strony internetowej podejmowana jest przez właścicieli firm, niemalże od razu po starcie działalności gospodarczej, a co za tym idzie, ta decyzja podejmowana jest pochopnie.

Na rynku technologii internetowych znajdziemy wiele rozwiązań i równie wiele firm, oraz osób prywatnych oferujących swoje usługi w tym zakresie. Dlatego podjęcie decyzji w tej przestrzeni powinno być przemyślane, ponieważ strona internetowa to jeden z podstawowych elementów marketingu internetowego firm.

Nieprzemyślana kreacja nie spełni swojego zadania, czyli nie przyciągnie potencjalnych klientów i będzie stanowiła tylko koszt.

Gdzie znajdę firmy i specjalistów tworzących strony internetowe?

Jeśli nie znasz kogokolwiek, kto mógłby stworzyć dla Ciebie stronę internetową lub kogoś, kto poleci Ci firmę, która się tym zajmie to na pewno przejdzie Ci przez myśl szukanie firmy bądź specjalisty na własną rękę.

Pierwsze miejsce, w którym zaczniesz szukać, będzie prawdopodobnie Google i wpisanie hasła: strony internetowe [tutaj nazwa twojego miasta lub regionu]. Twoim oczom powinny ukazać się wyniki lokalnych firm lub stron, które chcą wyświetlać się w danym regionie.

Zleć stworzenie strony freelancerowi – jak wygląda taka współpraca?

Ten od WordPressa

Innym miejscem będzie Facebook i grupy tematyczne typu: „zlecę stworzenie strony www”, „tworzenie stron internetowych” lub bardziej wyspecjalizowane jak „wordpress zlecenia”.

Kolejnym miejscem są strony zbierające takich specjalistów jak: useme, fiiverr, oferteo lub inne. Na tych stronach będziesz mógł dodać zlecenie, a firmy same się do Ciebie zgłoszą.

Tworzenie stron internetowych, szybko, tanio i dobrze!

Twierdzenie szybko tanio dobrze – zakłada, że nie da się spełnić wszystkich tych założeń realizując jakąkolwiek usługę, i tak jest również w przypadku tworzenia stron internetowych. Jednakże wiele osób i firm przyjdzie do Ciebie z taką ofertą.

Wiele osób będzie pisać do Ciebie z ofertą stworzenia strony za kilkaset złotych. Stworzenie strony internetowej to proces, który zajmuje czas, tak więc jeśli ktoś tworzy stronę za tak małe pieniądze to najprawdopodobniej, nie tworzy dobrych i unikalnych rozwiązań.

Tworzenie stron www - szybko tanio i dobrze

Strony wykonane za takie kwoty wykonywane są za pomocą pagebuilderów i z reguły znajduje się na nich wiele błędów, które utrudniają korzystanie z niej oraz późniejsze działania marketingowe jak: SEO, pozycjonowanie oraz działania reklamowe typu Google Ads. Ewentualnie opierają się one o gotowe szablony, które nawet nie są dostosowane do Twoich potrzeb.

Jak powinien wyglądać proces stworzenia strony internetowej?

Po znalezieniu specjalisty, który wykona dla Ciebie stronę www, powinniście przystąpić do omówienia celu biznesowego, jaki ma realizować strona, jak będą wyglądały lejki marketingowe, czyli w jaki sposób będzie pozyskiwany ruch na Twoją stronę oraz jak będziesz pozyskiwać klientów, za jej pośrednictwem.

Ponadto, na tym etapie powinniście uzgodnić również, w jakiej technologii zostanie wykonana strona internetowa. Do stworzenia Twojej strony internetowej powinien zostać wykorzystany system zarządzania treścia (CMS – content managment system). Dzięki niemu będziesz mógł łatwo edytować treści prezentowane na stronie.

Systemy zarządzania treścią – CMS dostępne na rynku

Na rynku znajdziesz wiele gotowych rozwiązań open source (darmowych) jak WordPress, Joomla, Drupal i inne, mniej popularne, ale także płatne jak Webflow, Wix, landingi, leadpages czy też autorskie rozwiązania dostępne u hostingodawców.

Więcej o systemach CMS i ich typach przeczytasz w oddzielnym artykule.

Płatne rozwiązania, nazywane SAAS są to strony jako usługi, za które musisz płacić abonament. Jednak wielokrotnie do obsługi nie wymagają umiejętności technicznych, co zdecydowanie ułatwia ich użytkowanie, rozbudowę i wszelkie działania marketingowe.

Jednakże tego typu rozwiązania niosą za sobą również różne konsekwencje. Strony w modelu SAAS nigdy nie będą Twoje w 100%, a gdy przestaniesz płacić, strona zwyczajnie zniknie, a wraz z nią Twoje treści i wypracowane pozycje w wyszukiwarkach.

Firma oferująca hosting i rejestrację domeny dla Twojej strony

Do umieszczenia strony w internecie będziesz potrzebować serwer i domenę, ale spokojnie… Również w tym przypadku na rynku mamy wiele firm, które to umożliwiają. Jeśli chcesz wiedzieć jak wybrać domenę dla swojej strony www, to zobacz mój artykuł na ten temat.

Jednakże nie zgadzaj się na umieszczenie swojej strony na serwerze osoby, która tworzy ją dla Ciebie. Dlaczego? Takie rozwiązanie powoduje, że musisz polegać na tej osobie lub firmie i wiąże Cię z nią również finansowo. Przecież nikt nie będzie zajmować się Twoją stroną za darmo (chyba że będzie to Twój wspólnik lub przyjaciel).

Płatne dodatki do strony www

Jeśli Twoja strona zostanie wykonana za pomocą jednego z rozwiązań open source, to musisz wiedzieć jakie dodatkowe moduły lub wtyczki zostaną na niej zainstalowane.

Niektóre z takich rozwiązań są płatne i do sprawnego działania wymagają opłacania abonamentu co miesiąc. Jednakże spotkałem się z praktykami, gdy strona została wykonana za pomocą płatnych dodatków, a następnie była odbierana na nie licencja.

Efektem takich działań był brak możliwości edycji strony bez pomocy firmy, która ją tworzyła. Czyli znów klient był zdany na płatną obsługę twórców strony mimo zastosowania również bezpłatnych dodatków.

Po czym poznać profesjonalistów? Jakie pytania powinieneś zadać, zlecając stworzenie strony www?

By zweryfikować osobę lub firmę tworzącą dla Ciebie stronę www, powinieneś zadać im kilka pytań na temat współpracy, jej przebiegu i zastosowanych rozwiązań i kosztów.

 • Jaka technologia zostanie wykorzystana do stworzenia strony www? Jaki system zarządzania treścią zostanie wykorzystany?
 • Czy na stronie będą zainstalowane dodatki poszerzające jej funkcje? Jeśli tak to, jakie i jakie będą ich funkcje?
 • Jak zostanie rozwiązana kwestia hostingu i domeny?
 • Kto stworzy treści i grafiki na stronę? Czy będą to pliki dostępne w bankach grafik, czy może Twoje pliki?
 • Czy będę mógł na własną rękę edytować treści strony?
 • Jak długie wsparcie w zakresie moderacji strony oferujecie / oferujesz?
 • Jak długa jest gwarancja na stworzoną stronę www?
 • Czy możliwa będzie rozbudowa strony o moduł sklepu?
 • Czy zostanę przeszkolony z obsługi strony?
 • Czy strona będzie dostosowana do wymagań wyszukiwarek internetowych i dobrych praktyk w zakresie UX (doświadczeń użytkownika)?
 • Czy strona będzie szybko się ładować?
 • Czy strona będzie bezpieczna? Jak zostanie to rozwiązane?
 • Czy strona będzie dostosowana do urządzeń mobilnych?
 • Czy zostanie wdrożona analityka na stronie do mierzenia konwersji?

Błędy, jakich powinieneś unikać zlecając stworzenie strony www

Każde z wymienionych pytań to zagadnienia techniczne i zastanawiasz się jaka odpowiedź jest dobra. Jak masz poznać czy człowiek mówi prawdę i nie naciągnie Cię? Każde z tych zagadnień można łatwo wytłumaczyć.

Profesjonalna firma i jej przedstawiciele powinni poprowadzić Cię poprzez cały ten proces jak konsultanci. Nie powinni Cię naciągać, a cały projekt powinien być z Tobą konsultowany. Każdy z elementów na stronie powinien mieć swój cel, który zbliży Twoją firmę do sukcesu!

Jednakże w tym celu będzie potrzebne Twoje zaangażowanie lub kogoś, kto zna Twój biznes. Jeśli firma nie interesuje się Twoim potencjalnym klientem, jak on szuka Twoich produktów w internecie i jak wygląda jego proces zakupowy, to prawdopodobnie tworzą oni strony, tak jak szwalnia szyje ubrania, czyli masowo.

Kosztowne błędy w trakcie zlecenia stworzenia strony internetowej

Błędy, które mogą Cię wiele kosztować

 • Stworzenie strony www, która nie jest powiązana z całą identyfikacją wizualną firmy.
 • Osadzenie strony na serwerach firmy, która ją tworzyła (wyjątkiem są SAASy).
 • Błędy w UX i UI – nienaturalna architektura informacji na stronie, użytkowanie jej sprawia trudności.
 • Brak możliwości rozbudowy strony bez jej przeprojektowania.
 • Wykorzystanie autorskiego systemu CMS gdy strona jest klasyczną wizytówką.
 • Zainstalowanie płatnych dodatków na stronie bez informowania o tym.
 • Brak wsparcia w moderacji strony.
 • Brak przeszkolenia z obsługi CMS.
 • Brak gwarancji.
 • Pozostawienie na stronie tak zwanego „Lorem ipsum”.
 • Brak możliwości edycji treści na stronie, bez pomocy twórców.
 • Powolne ładowanie się strony.
 • Brak dostosowania strony do wymagań wyszukiwarek internetowych.
 • Brak informacji o bezpieczeństwie strony i rekomendacjach dotyczących bezpieczeństwa CMS.
 • Brak responsywności na stronie (dostosowanie do komórek i dużych ekranów).
 • Brak certyfikatu SSL.
 • Brak analityki i polityki prywatności.

Podsumowanie

Jak widzisz lista pytań i możliwych do popełnienia błędów jest dość długa. Została ona opracowana na podstawie doświadczeń moich klientów, którzy przychodzili do mnie z prośbą o pomoc i przeprojektowanie lub naprawienie czy zabezpieczenie strony internetowej, wykonanej przez kogoś innego.

Niektóre z tych błędów można łatwo i szybko naprawić, lecz błędy projektowe, które ograniczają możliwości rozbudowy czy obsługi strony często wymagają stworzenia jej od nowa, a to wiąże się z wydaniem kolejnych pieniędzy…

Naturalnym w życiu człowieka jest błądzić, lecz wierzę, że dzięki tym pytaniom i błędom unikniesz rozczarowań, a Twoje pieniądze zostaną wydane na rozwiązanie, które będzie z czasem przynosić zyski!

Dołącz do mojego newslettera i odbierz checklistę landing page! Dzięki tej liście kontrolnej żaden ważny element nie zniweczy Twojej kampanii!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *