PHP stał się jednym z najpopularniejszych języków skryptowych dzięki swojej prostocie i łatwości użycia. Jest to również język używany przez miliony programistów na całym świecie, więc znalezienie odpowiedniego frameworka dla Twoich potrzeb jest kluczowe.

W tym artykule omówię najlepsze frameworki PHP do tworzenia stron internetowych. Dowiedzmy się, co oferuje każde z tych narzędzi i jak wypada na tle konkurencji.

Dlaczego powinieneś używać frameworków PHP?

Frameworki PHP są bardzo przydatne dla programistów, ponieważ pomagają organizować kod w moduły, co ułatwia tworzenie aplikacji. Dostarczają również standardową bibliotekę funkcji, która ułatwia tworzenie komponentów wielokrotnego użytku, które mogą być współdzielone pomiędzy różnymi projektami. Oprócz tych korzyści, frameworki pozwalają pisać mniej kodu.

Ponieważ większość programistów internetowych używała jakiegoś języka programowania zanim wybrała PHP jako swój główny wybór, PHP sprawiło, że tworzenie aplikacji internetowych stało się szybkie i wydajne. Większość szkieletów ma wiele wspólnych cech, takich jak łatwość instalacji, bezpieczeństwo i skalowalność.

Kluczowe cechy frameworków PHP

Co najważniejsze, każdy programista wie dokładnie, co robi każda funkcja i jak działa. Ponadto, wszystkie frameworki PHP są ze sobą kompatybilne, co oznacza, że Twoja strona nie będzie wyglądać dziwnie, kiedy będziesz się między nimi przełączał.

Najlepszą rzeczą we frameworkach PHP jest to, że ułatwiają one tworzenie aplikacji poprzez dostarczanie gotowych klas lub szablonów, które oszczędzają czas i wysiłek związany z kodowaniem na zamówienie. Dobrym przykładem mogą być motywy WordPress.

Wszystkie główne frameworki PHP zawierają silniki szablonów, które umożliwiają projektantom dostosowanie podstawowych elementów HTML bez konieczności posiadania wiedzy na temat pisania kodów. Narzędzia te dają użytkownikom pełną funkcjonalność, nie wymagając zaawansowanej znajomości HTML, CSS, JavaScript itp.

Dla programistów, którzy chcą się uczyć od podstaw, frameworki PHP oferują kilka korzyści. Po pierwsze, nauka jednego frameworka trwa dłużej niż nauka wielu. Po drugie, ilość zasobów potrzebnych do zbudowania pełnej aplikacji jest znacznie niższa.

Po trzecie, gdy projekt jest już ukończony, przenoszenie danych pomiędzy systemami staje się niezwykle wygodne. Wreszcie, większość frameworków PHP posiada wbudowane mechanizmy testowania, które zapewniają wysoką jakość produktów.

Najpopularniejszy framework PHP – Laravel

Laravel został stworzony w 2009 roku jako projekt open-source, ale nie zyskał popularności aż do 2012 roku, kiedy Twitter ogłosił, że będzie używał Laravel zamiast Cakephp.

Od tego czasu Laravel nabrał rozpędu dzięki dużym firmom, takim jak Coca-Cola, Yahoo!, Nike, Hulu, itp. wybierając Laravel nad innymi alternatywami. Dzisiaj tysiące stron internetowych są zbudowane na szkielecie Laravel.

Według dev.to oraz w3tech Laravel jest jednym z najczęściej wybieranych frameworków.

Framework Symfony

Symfony to kolejny bardzo popularny framework PHP, który pozwala na szybkie budowanie solidnych aplikacji. Jednym z głównych powodów, dla których Symfony zdobyło popularność jest jego elastyczność.

Możesz wybierać spośród wielu komponentów takich jak Doctrine ORM, HttpFoundation, Twig templating engine czy nawet Zend Server. Jak wiadomo, wiele projektów zaczyna się od małych, ale rozrasta się do większych.

Oznacza to, że jeżeli planujesz stworzyć coś dużego, Symfony może nie pasować do Twoich potrzeb. W rzeczywistości, Symfony jest przeznaczone tylko do tworzenia oprogramowania na dużą skalę.

Codeigniter 3 – alternatywa dla Laravela

CodeIgniter to kolejny znany szkielet PHP, która ułatwia tworzenie potężnych aplikacji internetowych. Jego prosty wygląd i intuicyjna struktura sprawiają, że jest idealny dla początkujących, którzy chcą zacząć budować strony bez konieczności spędzania czasu na poznawaniu skomplikowanych koncepcji.

Ponadto, CodeIgniter posiada mnóstwo bibliotek firm trzecich, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności poza te domyślnie dostępne. Dzięki temu nie musisz wymyślać koła na nowo za każdym razem, gdy potrzebujesz dodatkowych funkcji.

Slim Framework

Slim Framework jest dość lekki w porównaniu do innych frameworków PHP.

Jest tak szybki, że nie ma jeszcze żadnych benchmarków dostępnych w sieci, ale zaobserwowaliśmy nawet 10-krotny wzrost wydajności w porównaniu do tradycyjnych frameworków. Jeśli prędkość ma dla Ciebie znaczenie, Slim Framework powinien być zdecydowanie brany pod uwagę.

CakePHP – framework dla sieci społecznościowych

Cakephp został opracowany przy użyciu architektury MVC i jest darmowy do pobrania i użytkowania. Ponieważ CakePHP podąża za wzorcem Model-View-Controller, pomaga w przejrzystym organizowaniu kodu przy jednoczesnym szybkim dodawaniu funkcji.

Istnieją dwie wersje CakePHP; pierwsza wersja została wydana w 2006 roku, a druga w 2011. Obie wersje obsługują połączenie z bazą danych MySQL. Więc jeśli posiadasz już serwer MySql to nie będzie problemu z instalacją CakePHP.

Phalcon – szybki framework PHP

Jest lekki i wykorzystuje architekturę MVC. Użytkownicy mogą instalować tylko te moduły i biblioteki, które chcą. To pomaga utrzymać proces tworzenia strony internetowej bez bałaganu i nadmiernego kodu/

Chociaż Phalcon nie jest zbyt popularny, jego dokumentacja jest obszerna w porównaniu z innymi popularnymi frameworkami PHP, takimi jak Laravel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *