Gdzie warto hostować swoją stronę? Polecane hostingi w 2024

W Polsce usługi hostingowe świadczy kilkaset firm. Wybór odpowiedniego usługodawcy może być bardzo trudny. Zwłaszcza gdy różne rankingi pokazują zupełnie inną rzeczywistość.

Jedni oceniają ceny przy pierwszym zakupie i za odnowienie, inni oceniają support, a jeszcze kolejni opisują parametry techniczne, które nic Ci nie mówią. Doskonale znam ten problem…

Ze względu na to, że specjalizuję się w Tworzeniu stron www, to w poniższych poleceniach zwracam uwagę na aspekty, które są potrzebne do sprawnego funkcjonowania tego systemu CMS.

Co warto brać pod uwagę, wybierając hosting?

Poniżej przedstawię Ci elementy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając hosting. Jednakże pamiętaj, żeby nie kierować się tylko jednym czynnikiem, ale wszystkimi, dzięki temu wybór będzie optymalny.

Każdy z punktów zostanie rozwinięty o krótkie wyjaśnienie, byś był pewien czego on dotyczy.

Jakie hosting ma opinie wśród obecnych użytkowników?

Sprawdź opinię na różnych niezależnych portalach. Szczególnie przyjrzyj się negatywnym opiniom oraz odpowiedziom firmy. Zwróć uwagę o czym piszą obecni klienci.

Czy support firmy hostingowej jest dostępny?

Support to bardzo ważny element tego typu firm. To właśnie w razie problemów z dostępnością strony powinieneś z nimi rozmawiać. Jeśli support nie pomaga, nie odpisuje na wiadomości to warto omijać takie firmy.

Jakiej wersji PHP używają serwery oraz z jakich baz danych korzystają?

Wersja PHP ma wpływ na bezpieczeństwo, ale też stabilność stron internetowych. To nic innego jak wersja języka programowania, który jest wykorzystywany przez strony www. Aktualnie dostępną mamy wersje 8.x jednakże stabilną wersją jest również 7.4.

W tym miejscu również warto zwrócić uwagę czy serwery korzystają z nowych wersji baz danych MySQl / Postgre SQL lub innych.

Jaką politykę backupów ma hosting?

Kopie zapasowe, to coś co może uratować Twoją stronę w razie infekcji wirusowej czy też problemów z motywami, wtyczkami czy innym oprogramowaniem. Dla sklepów i rozbudowanych stron hosting powinien robić kopie kilka razy dziennie i utrzymywać ją, chociaż 30 dni.

Czy hosting zapewnia separację różnych domen?

W przypadku utrzymywania kilku domen na jednym hostingu serwery powinny separować je od siebie. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo tych stron. W chwili infekcji jednej z domen pozostałe są bezpieczne.

Czy firma zapewnia mechanizm blokujący ataki DDoS?

Ataki DDos to jedne z bardzo popularnych metod ataków w świecie internetu. Powodują, że strona przestaje być dostępna lub jej czas ładowania jest bardzo długi.

Czy firma umożliwia łączenie SFTP?

Jest to jedyna słuszna metoda łączenia się z serwerem FTP. Jest to zabezpieczone połączenia z serwerem, na którym utrzymujesz swoją stronę www.

Ile stron internetowych ma obsługiwać hosting?

Niektóre firmy ograniczają możliwość rejestracji domen w zależności od wybranego pakietu. Jeśli posiadasz tylko jedną, to nie musisz się tym martwić. Jednakże w przypadku ewentualnej rozbudowy, może to być problem.

Ile miejsca potrzebujesz na swoje pliki?

W ramach różnych pakietów hostingu współdzielonego prawdopodobnie firma ogranicza również ilość miejsca na serwerze. Dlatego musisz wiedzieć, ile będziesz go potrzebować. Pamiętaj, że instalacja WordPress może mieć ponad 60 MB.

Na zajętość serwera wpływa również baza danych i jej rozmiar oraz konto pocztowe, które nieczyszczone szybko może zapchać serwery.

Czy są limity transferu? Jeśli tak to jakie?

Limity transferu to ograniczenia ilości przesyłanych danych pomiędzy internautami a Twoją stroną. Działa to na tej samej zasadzie co limity danych pakietowych w telefonie komórkowym.

Przekroczenie limitu może spowodować wyłączenie Twojej strony, co może przełożyć się bezpośrednio na straty w firmie. W przypadku przenoszenia się z jednego hostingu na inny wystarczy, że sprawdzisz obecne wykorzystanie transferu.

Jeśli dopiero będziesz tworzyć pierwszą stronę, to możesz zweryfikować strony Twojej potencjalnej konkurencji lub strony podobne do Twojej przyszłej za pomocą narzędzia: https://tools.pingdom.com/

Według narzędzia gtmetrix średnio 1 strona waży 1.2 MB.

Ile kont pocztowych mogę założyć?

Niektóre firmy w swoich pakietach nakładają limity na tworzenie kont mailowych. Dlatego warto się zastanowić, ile kont będzie Ci potrzebnych teraz i w przyszłości.

Warto wybrać hosting, który nie nakłada limitów, lub pozwala na ich rozszerzenie.

Jaki rodzaj dysków firma hostingowa oferuje?

Zastosowane przez firmę hostingową dyski odgrywają ważną rolę w szybkości stron www. Dodatkowo firmy często ograniczają ilość operacji na dysku dla danej strony, liczbę plików czy nawet prędkość odczytu danych.

Mogą pojawić się informacje o dyskach HDD, SSD lub najszybszych SSD NVMe.

Jaka jest moc procesora serwera / ile ma rdzeni i jaki % CPU?

W tym przypadku warto zastosować zasadę im więcej tym lepiej. Jednakże według wielu specjalistów minimum to: 1 rdzeń procesora / 1 vCore / 1GHz i 100% CPU.

Jaka jest maksymalna ilość procesów PHP na serwerze i ile ramu jest dostępne?

Nie wszystkie firmy podają informacje o maksymalnej ilości procesów PHP, jednakże warto wiedzieć, że im więcej tym lepiej. Za minimum warto uznać wartość 10.

Do płynnego działania strony powinno być minimum 1 GB pamięci RAM czyli 1024 MB. W tym przypadku również – im więcej tym lepiej. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na limit RAM dla jednego procesu. Może to być kluczowe dla dużych sklepów.

Czy hosting wspiera HTTP/2 i HTTP/3?

HTTP to protokół komunikacji przeglądarki z serwerem strony www. HTTP/2 jest powszechnie stosowanym, a wersja 3 powinna być już przynajmniej testowana przez firmę.

Czy hosting wspiera darmowe certyfikaty SSL?

Certyfiakt SSL pozwala na szyfrowanie komunikacji między stroną www, a internautami. Nie zawsze trzeba korzystać z płatnej wersji certyfikatu – zwłaszcza jeśli nie masz sklepu online. Więcej o certyfikatach ssl.

Czy hosting korzysta z zabezpieczeń poczty i DNS?

Jednym z ważnych elementów zabezpieczeń jest ochrona przed spamem i wirusami w wiadomościach (zabezpieczenia SPF, DKIM i DMARC), ale też ochrona przez kradzieżą domeny / podszywaniem się pod domenę (DNSSEC IDNS Anycast)

Gdzie zlokalizowane są serwery?

Jest to jeden z ważnych elementów szybkości strony. Im bliżej Ciebie jest serwer i Twoich użytkowników, tym szybciej powinna strona reagować na akcje. Kluczowe jest to, aby serwer był na tym samym kontynencie co Twoi czytelnicy.

W przypadku gdy spodziewasz się ruchu z całego świata, to rozważ inwestycje również w Cloudflare. Często firmy hostingowe oferują integrację lub dostęp do cloudflare w cenie.

Polecane firmy hostingowe

Na podstawie wspomnianych czynników sporządziłem listę tylko niektórych, polecanych przeze mnie oraz innych specjalistów firm hostingowych.

Firma / Czynniki
SSD NVME
Transfer
Litespeed / Redis
Kopie zapasowe
Cena (bez promo – rok)
Cyber Folks   od 250 GB do ~   co 6 godzin! od 240 zł
Seohost   bez limitu   co 24h od 57,81 zł
Thecamels   bez limitu   co 24h od 109,47 zł
LH   bez limitu   co 24H od 149 zł
Hostinger   od 100 GB do ~   tylko w najdroższym pakiecie od ~ 280 zł
Zenbox   bez limitu   4 razy dziennie od 400 zł (bez promo)
Go Daddy   bez limitu   do zaplanowania od 468 zł (bez promo)

Firmy hostingowe, z którymi mam złe doświadczenia

Poniżej zamieszczam tabelę z hostingami, których nie polecam lub z których moi klienci nie byli zadowoleni. Za główne przyczyny uznano: ogrom ukrytych kosztów, opłaty za darmowy SSL czy też kiepskie zabezpieczenia, kopie zapasowe za opłatą i inne.

Firma / Czynniki
Cena promocyjna
Cena po przedłużeniu
Dodatkowe koszty
Nazwa 200 zł / rok 400 zł / rok
Home 49 zł / rok 670 zł / rok
Domeny.pl 39,90 zł / rok 399 zł / rok

Typowym zagraniem wielu takich firm jest oferowanie ogromnych zniżek dla nowych klientów i drenowanie portfela stałych klientów. Niestety gdy wpadniesz w sidła takiej firmy, ucieczka od niej może być utrudniona, zwłaszcza gdy rejestrujesz również domenę.

Usługi firmy hostingowej OVH

Inną firmą, która nie jest zbyt stabilna, jest OVH. To akceptowalne rozwiązanie na przetrzymywanie domen czy dla zarządzalnych serwerów. Serwery współdzielone często mają awarie i nie należą do najszybszych.

W tym miejscu warto przytoczyć historię z 2021 r. w którym spłonęła jedna z serwerowni OVH. Wiele firm straciło nieodwracalnie swoje dane, ponieważ kopie zapasowe serwerów były przetrzymywane w tym samym miejscu.

Kolejne hostingi pojawią się w tabelach wkrótce.

Kody rabatowe dla wybranych hostingów

Jeśli chcesz skorzystać z niektórych hostingów, to mam dostęp do kodów rabatowych (afiliacyjnych).

SEOHOST – kod: tenodwp20, da Ci 20% rabatu na aktywację ich usług. Zobacz recenzję hostingu SEOHOST i parametry techniczne serwerów.

Naucz się WordPressa z moją roadmapą konkretnych zagadnień!

Naucz się WordPressa z roadmapą

Dołącz do mojego newslettera i odbierz checklistę landing page! Dzięki tej liście kontrolnej żaden ważny element nie zniweczy Twojej kampanii!

Wypełniając formularz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Webly Mate Sp. z o.o., NIP: 8272331034 w celu wysyłania newslettera, czyli informacji o produktach blogowych, usługach, nowościach czy promocjach zgodnie z polityką prywatności. Zgodę tę możesz w każdej chwili cofnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *