Jak dodać formularz kontaktowy na stronie www na WordPress?
Formularz kontaktowy to jedna z najbardziej podstawowych funkcji stron internetowych. Jest to również najczęstsze miejsce konwersji na stronach internetowych – wizytówkach.
Celem formularza kontaktowego jest przesłanie danych kontaktowych i wiadomości internauty do systemu np.: CRM lub bezpośrednio na maila właściciela strony bez potrzeby otwierania poczty mailowej.
Dlaczego potrzebujesz formularza kontaktowego na stronie www?
Możesz zastanawiać się, po co Ci formularz kontaktowy. Przecież wystarczy, że podasz swój adres e-mail i już potencjalny klient będzie mógł do Ciebie napisać. Oczywiście, że tak!
Jednakże warto ułatwić to działanie internautom. Z reguły jesteśmy leniwi, więc kopiowanie adresu i pisanie całego maila będzie większym wysiłkiem niż skorzystanie z formularza kontaktowego.
Dodatkowo dzięki zastosowaniu formularza kontaktowego możesz zadbać o porządek na swojej skrzynce, gdyż maile z formularza kontaktowego mogą mieć nadany szablon i przesyłać wymagane przez Ciebie dane.
Narzędzia do tworzenia formularza kontaktowego na WordPress
Do stworzenia formularza kontaktowego w systemie zarządzania treścią WordPress możemy wykorzystać różne wtyczki. Niektóre dodają tylko tę funkcję, inne dodają znacznie więcej. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą:
- Contact Form 7
- WpForms
- Fluent Forms
- Gravity Forms
- Formidable Forms
- Everest Forms
- Ninja Forms
Inną opcją jest również wykorzystanie wbudowanych formularzy w pagaebuilderach typu Elementor, Avada, Oxygen czy innych, dostępnych na rynku.
Darmowe wtyczki do stworzenia formularza kontaktowego WordPress
Do darmowych rozwiązań należą jedynie wtyczki Contact Form 7 i WpForms Lite oraz Everest Forms czy Fluent Forms. Jednakże znacznie różnią się one od siebie w działaniu, obsłudze i przede wszystkim intuicyjności.
Większość edytorów udostępnia możliwość dodania takich pól jak:
- tekstowe jednoliniowe/wieloliniowe
- dropdown
- wybór wielokrotny
- checkbox
- liczba
- imię
- zakres liczb
- captcha
Formularz kontaktowy z wykorzystaniem WpForms
Jedną z najbardziej popularnych i najłatwiejszych w obsłudze jest WpForms. Za pomocą tej wtyczki utworzysz formularz kontaktowy metą “drag and drop” czyli “przesuń i upuść”.
W darmowej wersji masz do wyboru tylko kilka szablonów formularzy, a możliwości edycji pól są bardzo ograniczone.
Większości z pól formularzy możesz zmienić rozmiar, zmienić wartość napisu placeholder, dodać wartość domyślną czy dodać własną klasę CSS. Ponadto formularze mają wbudowany mechanizm antyspamowy.
W wersji płatnej wtyczki masz możliwość integracji formularzy z bramkami płatności jak Stripe / Paypal i inne czy też zintegrować z systami automatyzującymi działania jak Zapier czy systemami mailingowymi jak Mailer Lite i inne.
Tworzenie formularza kontaktowego na stronie z wykorzystaniem Fluent Forms
Formularze wewnątrz wtyczki Fluent Forms pozwalają na darmową integrację z mailchimp do zapisywania się do newslettera oraz slack do informowania o nowym wypełnieniu formularza.
Wtyczka posiada własny mechanizm zabezpieczający przed spamem – honeypot czy pozwalają na dodanie quizu Captcha w wersji 2 lub 3. Dodatkowo wtyczka pozwala na prowadzenie logów i statystyk z wypełnienia formularza.
W porównaniu do poprzednich rozwiązań możemy nadawać znacznie więcej właściwości polom formularza, ale także możemy walidować je pod kątem unikalności danych.
Tworzenie formularza kontaktowego za pomocą Everest Forms
Jest to jedna z najprostszych w obsłudze wtyczek z całej tej listy. Jednakże przekłada się to również na możliwości edycji pól.
Jakakolwiek integracja / automatyzacja wymaga opłacenia planu pro. Wtyczka pozwala na przetrzymywanie logów z wysyłki formularza, włączenie Captcha oraz ochrony antyspamowej.
Formularz kontaktowy z wykorzystaniem Contact Form 7
Ta wtyczka nie należy do najprostszych w obsłudze. Wewnątrz ustawień CF7 musisz utworzyć formularz za pomocą HTML.
Wybierasz jedynie typ pola z listy dostępnych, nadajesz im klasy CSS za pomocą kodu oraz określasz kształt wysyłanych maili czy komunikaty do weryfikacji formularza.
CF7 jest raczej dedykowane dla osób mających wiedzę na temat HTML i CSS, które nie boją się pracować z dokumentacją wtyczki.
CF7 w porównaniu do innych wtyczek jest dość prosta i lekka, dlatego pozwala tylko na dodanie pola captcha do formularza. Jeśli chciałbyś dodać honeypot to będziesz musiał zainstalować dodatkową wtyczkę.
Dzięki swojej prostocie do CF7 powstało wiele rozszerzeń na przykład do integracji z Mailer Lite lub innymi mailingami czy narzędziami automatyzującymi.
Płatne wtyczki do tworzenia formularzy na WordPress
Do w pełni płatnych rozwiązań, do tworzenia formularzy na WordPress należą przede wszystkim Ninja Forms, Formidable Forms oraz Gravity Forms.
Co oferują płatne wtyczki do formularzy?
- Tworzenie formularzy bazujących na konwersacji.
- Wizualizacja danych przesyłanych przez formularze.
- Tworzenie wieloetapowych formularzy.
- Tworzenie zaawansowanych kalkulatorów za pomocą formularzy.
- Tworzenie contentu na podstawie odpowiedzi z formularza.
- Dodawanie logiki do pól formularzy.
- Dodawanie i zarządzanie przesyłanymi plikami.
- Zaawansowane mechanizmy blokowania spamu.
- Planowanie publikacji formularza.
- Integracje z wieloma różnymi aplikacjami w tym systemy CRM / Mailingi / Make / Zapier.
- Powiadomienia SMS o wysyłce formularza.
- Wysyłanie danych do WebHooków.
- Przyjmowanie płatności na podstawie danych z formularza.
- Tworzenie quizów / ankiet.
- Automatyczne uzupełnianie danych na podstawie geolokalizacji.
- Rejestracja użytkowników.
Którą wtyczkę wybrać? – podsumowanie
Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli wystarczy Ci prosty formularz kontaktowy, to pomyśl jedynie nad Contact Form 7 lub WpForms.
Jeśli HTML i CSS nie sprawiają Ci trudności, to zdecydowanie polecam Ci tą pierwszą, jeśli natomiast wolisz wizualne edytory, to wybierz drugą opcję!
Jeśli potrzebujesz nietypowych formularzy, które będą robić coś więcej, to sprawdź pozostałe wtyczki z listy.